fonradar

Gecikme Faizi Faturasında Kdv

karakaya_

Katkı Sunan Üye
60.000 tl lik hurda mal satışı fatura bedeli geç ödendiğinden gecikme faizi faturası kesicez

hurda satışı kdvsiz olduğundan gecikme faizi faturasında kdv olmayacak mı
yada gecikmeyi finansman geliri gibi değerlendirip iç yüzdeden hesaplanıp %18 kdv mi olması gerekir

teşekkürler

Ynt: Gecikme faizi faturasında kdv

Gecikme faizi faturasını % 18 kdv hesaplayarak kesmeniz gerekir. Ayrıca satış kdv'siz olduğu için iç yüzde olmaz, artı kdv olmalıdır.

Gecikme faizi,vade farkı v.b adlar altında kesilen faturalarda KDV oranı, esas satılan mal veya hizmet hangi orana tabi ise o oranda KDV'ye tabidir.

105 Nolu KDV Genel Tebliği bölüm E/1;

"1. Vade Farkları

KDV Kanununun 24/c maddesine göre, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler KDV matrahına dahildir.

Buna göre, teslim ve hizmet işlemlerine ait faturada ayrıca gösterilen vade farkları matraha dahil edilecek ve işlemin tabi olduğu KDV oranı üzerinden vergilendirilecektir.

Öte yandan, vadeli işlemlerde bedelin zamanında ödenmemesi nedeniyle ortaya çıkan yeni vade farkları da vadeli satışa konu teslim ve hizmete ilişkin matrahın bir unsuru olduğundan, bu vade farklarının ayrıca fatura edilmesi ve vadeli satışa konu teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemlerin tabi olduğu oran üzerinden KDV hesaplanarak, vade farkı faturasının düzenlendiği döneme ilişkin beyannamede beyan edilmesi gerekmektedir."

Hurda satışları KDVK md.17/4-g'ye göre vergiden istisnadır, oran sıfır değildir. Bu durumda hurda teslimi istisna olmasaydı hangi orana tabi olacaksa, o oranın gecikme faizi faturasına da uygulanması gerekir.

alomaliyeye bu soruyu bırakmıştım araştırıcaz dediler biraz önce aradılar ilk faturada kdv olmadığından
bundada kdv olmayacak dediler hep farklı görüş...

Maliyenin cevabı doğrudur.
Orjinal (ilk) faturada hangi kdv vergileme sistemi varsa , buna uygulanan, iskonto, gecikme faizi, vade farkı, vb tüm yan işlemlere ait faturalarda da kdv oranı geçerlidir.
Yani örneğin ihracat faturası için vade farkı veya faiz faturası kesiliyorsa ilk ihracat faturasında kdv olmaycağı için vade farkında da olmaz.

Nizam Bey bu görüşe kesinlikle katılmıyorum.

İhracat teslimlerinde KDV oranı sıfır olsaydı size katılırdım, oysa ihracat tesliminde oran sıfır değil işlem KDV'den istisna veya aynı mantığı hurda teslimleri için de yürütebiliriz. Aslı istisna olan bir teslime ait vade farkının da istisna olduğu hangi kanunda,genel tebliğde,sirkülerde yazıyor? Bu kıyas yasağıı

Yoksa bu da böyle gelmiş, böyle gider dediğimiz şeylerden biri mi?

"1. Vade Farkları

KDV Kanununun 24/c maddesine göre, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler KDV matrahına dahildir.

Buna göre, teslim ve hizmet işlemlerine ait faturada ayrıca gösterilen vade farkları matraha dahil edilecek ve işlemin tabi olduğu KDV oranı üzerinden vergilendirilecektir.

Öte yandan, vadeli işlemlerde bedelin zamanında ödenmemesi nedeniyle ortaya çıkan yeni vade farkları da vadeli satışa konu teslim ve hizmete ilişkin matrahın bir unsuru olduğundan, bu vade farklarının ayrıca fatura edilmesi ve vadeli satışa konu teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemlerin tabi olduğu oran üzerinden KDV hesaplanarak, vade farkı faturasının düzenlendiği döneme ilişkin beyannamede beyan edilmesi gerekmektedir"

Cevabı siz yazmışınız Koray Bey.,
Bunu ben aslında kdv ise uzantısında da aynı olur olarak yorumluyorum.

Anlatmak ta bir türlü başarılı olamadığım şey şu. Vade farklarının matraha dahil olduğu kesin, ancak sonradan ortaya çıkan vade farklarının istisna kapsamındaki teslim ve hizmete dahil olduğu sonucuna nasıl ulaşıyoruz, onu bir türlü anlamıyorum. Bu konuda yazılmış bir sürü makale var, hemen hemen hepsinde vade farkı da ihracat istisnası kapsamındadır görüşü var, ancak her ne hikmetse hiç birinde bu görüşün yasal dayanağı açıkça belirtilmiyor. İstisnanın kapsamı kıyas yolu ile genişletiliyor ki, bu da Anayasamızın 73.maddesinde yer alan verginin kanuniliği ilkesine açıkça aykırı.

:)
Sevgili üstadım.
"sonradan ortaya çıkan vade farklarının " demişiniz.

Burda bir faturadan söz ediyoruz. Yani işlemin aslı , satılan mal veya hizmeti ifade eden fatura. Bu faturaya vade farkı uyguluyoruz. Uyguladığımız kdv de asıl fatura da uygulanan oran oluyor.

Cari hesaba uygulanırsa haklısınız. Birçok hareketten meydana gelen , hem borç hem de alacak kayıtların bulunduğu, gecikmelerin yaşandığı bir cari hesaba adat yolu ile gecikme faizi uygularsa hiç süphe yok ki normal kdv oranı %18 uygulanacaktır.

Nizam Bey ben anlatamıyorum bir türlü :)

Benim itirazım orana değil, istisnanın kapsamının keyfi olarak genişletilmesine :)

Bazı görüşler bu durumu bir finansman hizmeti olarak görüp /18 diyor ama fazla vergici görüş gibi geliyor bana

105 Nolu KDV Genel Tebliğinden sonra bunun finansman hizmeti olup olmadığı tartışması büyük ölçüde bitti, esas mesele sıfır oran-istisnanın kapsamı ayrımını yapmak ama bir türlü anlatamıyorum ne demek istediğimi. Keşke yüz yüze olsak da uzun uzun anlatsam, gerçi yine de tam olarak söylemek istediğimi ifade edebileceğimden emim değilim ama :)

Ustad,
Bir kac senedir yapmaya heveslendigimiz ama bir turlu ayarlayamadigimiz Iftar yemegi organizasyonunu bu sene yapabilirsek yuzyuzede konusma sansimiz olur umarim
Saygilarimla

Konu ile birebir örtüşmüyor lakin emsal teşkil edebilir düşüncesi ile ;

31.01.2012 tarihli B.07.1.GİB.4.26.15.01-KDV-53-2/50-15 sayılı özelgede

Eskişehir İlinde tıbbi atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi işi ile iştigal ettiğiniz, İtalya'da kurulu bir şirketten, bir adet tıbbi atık sterilizasyon cihazı ve ekipmanlarını yatırım teşvik belgesi ile katma değer vergisinden (KDV) istisna olarak ithal ettiğiniz belirtilerek,

- yurt dışındaki firmanın sözleşmede belirtilen sürede cihazı teslim etmemesi nedeniyle ödeyeceği gecikme cezasının KDV ye tabi olup olmadığı, sorulmaktadır.

KDV Kanununun;

- 1/1 inci maddesinde, Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin, 1/2 nci maddesinde her türlü mal ve hizmet ithalinin KDV ye tabi olduğu,

-13/d maddesinde, Yatırım Teşvik Belgesi sahibi mükelleflere belge kapsamındaki makine ve teçhizat teslimlerinin KDV den istisna olduğu,

-24/c maddesinde, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerlerin KDV matrahına dahil olduğu,

hükme bağlanmıştır.

Buna göre;

1) İthal edilen tıbbi atık sterilizasyon cihazının sözleşmede belirtilen sürede teslim edilmemesi nedeniyle ilgili firma tarafından ödenecek gecikme cezası, herhangi bir teslim veya hizmetin karşılığını oluşturmadığından firmanızca düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacaktır.

sonuç olarak bu ve benzeri özelgelerde kdv den istisna olan bir işleme bağlı olarak düzenlenecek gecikme cezası faturasında kdv hesaplanmayacağı açıkca ifade edilmiş...

Bu ve benzeri özelgelerde bahsedilen sonradan ortaya çıkan vade farkının istisna kapsamına dahil edilmesi değil, ifaya ekli cezai şartın KDV'nin konusuna girmemesi.

Şu 3 kavramı tam olarak ayırt edebilsek keşke,

1-KDV İstisnası ve istisnanın kapsamı

2-KDV'nin konusuna girmeyen işlemler

3-Şu anda var olmamakla birlikte, teorik olarak BKK ile ortaya çıkabilecek %0 orana tabi işlemler

Hepsi aynı şey gibi görünüyor, oysa her biri diğerinden o kadar farklı ki.

Elbette Sn Karakaya bu konuda haklı. Burda sözü edilen "cezai şart" dır.
Bir mal ve hizmet teslimi olmadığı için KDV kapsamı dışındadır zaten.

Merhabalar ,

Bi konu danışcam sizlere ,

Ben tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyorum.
bizim müşterimz cari hesapla ilgili ileri vadeli çek verdiğin için biz bunlara vade farkı mı ? kesicez yoksa Gecikme ile ilgili faiz faturası kesicez.
Bizim sektörde kdv oranı % 8 olduğu için vade farkı ve gecikme faizlerini % 8'den mi yoksa % 18'den mi kesicem ?
bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

kolay gelsin.

Merhabalar ,

Bi konu danışcam sizlere ,

Ben tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyorum.
bizim müşterimz cari hesapla ilgili ileri vadeli çek verdiğin için biz bunlara vade farkı mı ? kesicez yoksa Gecikme ile ilgili mi ?faiz faturası kesicez.
Bizim sektörde kdv oranı % 8 olduğu için vade farkı ve gecikme faizlerini % 8'den mi yoksa % 18'den mi kesicem ?
bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

kolay gelsin.

Burda ince bir nokta var bence. Eğer vade farkını mal faturası ile birlikte kesiyorsanız o zaman asıl oran neyse ona tabi olur. Ynai sizin örneğinizde %8.
Ancak daha sonra gecikmiş ödemeler için ayrı ve bağımsız bir vade farkı kesiyorsanız o zaman genel orana tabi olması gerekir.(%18)