fonradar

Gecikme Faizi ve Gecikme Zammı

Osman Evren

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Aralık 2007 de Muhtasar beyannamesinde avukatın makbuzunu eksik beyan etmıişiz. 317,63 ytl eksik ödenmis

şimdi ben düzeltme verip ödeyeceğim fakat gecikme faizi mi gecikme zammı mı hesaplayacağım. Yani 317,63 zaten ödenecek anapara ondan sonra üzerine gelecek tutar hangisidir?

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Ynt: Gecikme Faizi ve Gecikme Zammı

Ustad,

Gecikme zammı ve gecikme faizi mahiyet itibariyle amme alacaklarının zamanında tahakkuk etmemesi ya da tahakkuk etmiş alacakların zamanında ödenmemesi durumunda talep edilen bir mali tazminattır.

Gecikme zammı, 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre uygulanan vergi ziyaı cezalarında bu madde uyarınca belirlenen oranda, mahkemeler tarafından verilen ve ceza mahiyetinde olan amme alacaklarında ise bu oranın yarısı ölçüsünde uygulanır. Bunların dışındaki ceza mahiyetinde olan amme alacaklarına gecikme zammı tatbik edilmez. Siz gecikme faizi hesaplayacaksınız (pismanlikla verdiginizi varsayiyorum) . Asagıdaki linkten sizinde bildiginiz uzere hesaplamayı yapabilirsiniz.
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

Selahattin Özge Öztürk

Merhabalar , arkadaşlar yardım ederseniz çok sevinirim 2002 yılında 3 ortaklı ve 2 şirket müdürlü şirket kurduk. Şirket Müdürünün biri bendim. 2003 yılının haziran ayında hisselerimi devir edip şirket müdürlüğünden ve ortaklığından ayrılıp , bu kararı ticaret sicil gazetesinde tescil ettirdim. Daha sonra yurtdışında çalışmaya gittim. 2007 yılında Vergi Dairesince 2002 dönemine ait RESEN kesilen ve kesinleşen bir vergi cezası olduğunu 11.06.2009 tarihinde evime gönderilen tebliğatla öğrendim. Tebliğatta 31.000 tl borç olduğu bu borçtan dolayı evime haciz konduğunu 15 gün içinde ödenmez ise evin satışa çıkarılıp borcun tahsil edileceği yazıyor. bu tebliğattan önce tarafıma hiç bir bildirimde bulunulmadı. İlk ceza kesildiğinde kime tabliği edildi vs sorularıma vergi dairesi sadece gazete ilanı ile tebliğ ettik isterseniz mahkemeye gidin dediler. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. saygılarımla. Murat Karaçar.

Mrb.

Yapılan uygulama yanlış değil sizin yapacağınız sadece borcun içeriğine mahkkeme yoluyla itiraz etmek.Şu anda uzlaşma hakkınız yok zamanı geçmiş yani.Ödeme emri ile mahkemeye başvurun eğer borcun içeriği sizce geçersizse tebligat yeni ise zamanını geçirmeyin.

Kolay gelsin

Üstadıdım Öncelikle Yardımınız için çok teşekkür ediyorum. Vergi Dairesince RESEN kesilen borç ve tebliğ ile ilgili olarak bana vergi borcunun mahrumiyeti var diye hiç bir bilgi verilmedi. Benim adıma düzenlenen cezadan açıklama konusunda beni mahrum ediyorlar. Mahkeme istesin göndeririz deniliyor. Sadece öğrenebildiğim tebliğin ilanen yapıldığı ve kdv olduğu yönünde. Benim takıldığım hususlar ; Kesilen ceza 2007 yılında yani zaman aşımı süresinin son yılında. Benim şahsi kanaatim normal tebliğ yolları denenmeden direkt olarak ilan yolu ile tebliğ edilmesi , Şirkette münferiden yetkili 2 şirket müdürü varken cezanın tamamının bana yazılması , bir de cezayı kesen vergi dairesi ilk kuruluş yaptığımız vergi dairesi , daha sonra şirket merkezini tescil ederek başka vergi dairesine nakil yapmıştık. ( Kuruluş 2002 , Adres Değişikliği : 2003 , Ceza Taahhuk tarihi 2007 )

Vergi borcunun mahiyeti , nasıl hesap yapıldığı , ne cezalar kesildiği yönünde hiç bir bilgim yok. 11.06.2009 tarihinde tebliğatı aldım. Bana sadece öde borç kapansın diyorlar. Borca tebliğ ve hesaplama yönünden itiraz edebilir miyim , veya borç hakkında nasıl bilgi alabilirim resmi yollardan.