fonradar

Gecikmiş İş Görmezlik Raporu

Merhaba,
Benim 2012 yılının Ocak,Şubat,Mart aylarına ait toplamda 45 günlük Devlet hastanesinden aldığım raporum var.
Aradan 1 yıl geçti. Ancak ben bu raporları şirketime vermemiştim. O zaman maaşımı tam yatırmışlardı ve günümü tam olarak göstermişler. (Outsource çalıştığım için işe gelip gelmediğimi her gün göremiyorlar.)

Benim bu uygulamadan haberim yoktu. Şimdi ben bu iş görmezlik belgelerini şirketime versem, SGK dan paramı alabilir miyim?
Şirketim bu raporlarımı SGK ya bildirmek istemiyor. Gününü tam gösterdik. Eksik gün bildirimi yapmadık. Şimdi bildirirsek, bize ceza gelir gelir diyorlar. Bir ceza gelirse bu ne kadar olur?

Sizce ne yapmalıyım?

5 yıl içinde sgk dan para alabilirsiniz.
ancak öncelikle şirketinizle bir görüşüp sonrasında SGK ya başvuruda bulunun derim ben.
şirketinizde sizin eksik bildiriminiz den dolayı zarara uğramasın...

şirketiniz maaşınızı tam ödediyse neden böyle birşey yapacaksınız ki...

şirket öncelikle işgöremezlik girişini yapsın ki ceza yemesinler diye.
benim bildiğim süresinde rapor girişi yapılmadığında,çalışan bundan habersiz rapor parasını talep etmeye SGK ya gittiğinde SGK direkt işverene ceza kesebiliyor.

Ücreti ödemiş olması, raporu sisteme girmesine engel değil, ücret ödemiş olması çalıştırmış olduğu anlamına gelmiyor elbette.
Ancak sanırım, raporları sisteme geç girdiği için kuvvetle muhtemel bir İPC gelecektir şirketinize.Bu gecikmenin sorumlusu ise şirketiniz değil, şirketinize raporları vermeyen siz olduğunuz için, bu ceza miktarını sgk dan alabilecek olduğunuz işgöremezlik ödeneğiyle bile karşılanamayacağından, aldığınız rapor parasından çok daha fazlasını şirketiniz kuruma ceza olarak ödemek zorunda kalacak.

size katılıyorum keremcem bey,
daha önce SGK da görevliye bunu sorduğumda eski raporları sisteme girebilir işveren demişti.
eğer işveren sisteme girmemiş ve çalışan gelip rapor parasını talep ettiyse biz hemen ceza kesiyoruz demişti.
şu anda ne kadar geçerli bir durum bilemiyorum tabi.

elbette çalıştığı anlamına gelmiyor işverenin bu raporu girmek istememesi, maaşını tam almasına rağmen soruyu soran arkadaşın sgk dan para alma düşüncesi garibime gitti...en masrafsız yol işveren bu raporu girecek işçi sgk dan para talep etmeyecek gibi görünüyor...

Son düzenleme:
bu iş görmezlik raporuyla ilgili tebligatın işverene gelmesiyle işverenin rapordan haberi olacak ve işçiyle temasa geçecek 5 iş günü içerisinde sisteme girişini yaparsa ceza yemeyecek durum bundan ibaret

Cevaplar için teşekkür ederim,

emansur şöyle açıklayayım. Outsource(taşeron) olarak sürekli olarak başka bir şirkette çalışıyorum. Başka şirket benim maaşımı kendi şirketime fatura ediyor. Fatura edilen miktar tam olduğu için kendi şirketimde maaşımda kesinti yapmadan bana yatırdı. (kendi paylarını aldıktan sonra tabi ki ).

Ben bu uygulamayı bilmediğim için raporları sadece taşeron olarak çalıştığım şirketteki yöneticime verdim geçen sene. Oda baktı tamam dedi. Raporları bana geri verdi. Bende "nasıl olsa maaşımı tam aldım." dedim, attım çekmeceye.

Şimdi böyle bir uygulama olduğunu, maaşı tam yatırılsa bile SGK dan ayrıca iş görmezlik parası alınabildiğini öğrendim.

45 günlük iş görmezlik parası maaşın 2/3 ünden hesapladığımda 4500-5000 TL civarı ediyor. Eğer imkanı varsa ve bu benim yasal hakkım ise niye almayayım. Bence her insan hakkı ise almayı ister.
Tabi bunu yaparken de şirketime ceza gelmesini istemem.

Siz sgk bu parayı alsanız dahi işv. maaşınızı tam ödediği için alacağınız bu parayı işv. vermek zorundasınız.

Pardon ama siz durumu yanlış anlamışsınız , yasal hakkım diye düşündüğünüz meblayı alsanız dahi şirkete iade etmeniz gerekir diye düşünüyorum zira işvereniniz o rakamı kesmeden ücret olarak size ödemiş ? SGK'nın çift maaş sağlamak gibi bir derdi olmadığından amaç burada çalışanın mağduriyetini gidermek, işverenin ücret yükümlülüğünü üstlenmektir. Sizin zaten ücretiniz tam olarak ödenmiş, işvereniniz ipc ihtimaline karşı raporlara haklı olarak dokunmak istememiş.

Cevaplar için teşekkür ederim,

emansur şöyle açıklayayım. Outsource(taşeron) olarak sürekli olarak başka bir şirkette çalışıyorum. Başka şirket benim maaşımı kendi şirketime fatura ediyor. Fatura edilen miktar tam olduğu için kendi şirketimde maaşımda kesinti yapmadan bana yatırdı. (kendi paylarını aldıktan sonra tabi ki ).

Ben bu uygulamayı bilmediğim için raporları sadece taşeron olarak çalıştığım şirketteki yöneticime verdim geçen sene. Oda baktı tamam dedi. Raporları bana geri verdi. Bende "nasıl olsa maaşımı tam aldım." dedim, attım çekmeceye.

Şimdi böyle bir uygulama olduğunu, maaşı tam yatırılsa bile SGK dan ayrıca iş görmezlik parası alınabildiğini öğrendim.

45 günlük iş görmezlik parası maaşın 2/3 ünden hesapladığımda 4500-5000 TL civarı ediyor. Eğer imkanı varsa ve bu benim yasal hakkım ise niye almayayım. Bence her insan hakkı ise almayı ister.
Tabi bunu yaparken de şirketime ceza gelmesini istemem.

ilk soruyu bu yüzden sormuştum yani böyle bir niyet olup olmadığını öğrenmek için.
işvereniniz raporlu olduğunuz günleri maaşınızdan kesseydi hakkınızdı..

5510 sayılı kanunun 102.maddesi (i) bendi

i) Kurum tarafından bu Kanunun 100 üncü maddesi kapsamında Kurum tarafından istenen bilgi ve belgeleri belirlenen süre içinde mücbir sebep olmaksızın vermeyen kamu idareleri, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile diğer gerçek ve tüzel kişiler hakkında, aylık asgari ücretin beş katı tutarında, geç verilmesi halinde ise aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. (Ek cümle: 13/2/2011-6111/45 md.) Ancak 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılara geçici iş göremezlik ödeneği ödemelerinde 100 üncü maddeye istinaden Kurumca işverenlerden istenilen bildirimlerin belirlenen süre içerisinde ve elektronik ortamda yapılmaması halinde sigortalı başına aylık asgari ücretin onda biri, hiç yapılmaması halinde ise sigortalı başına aylıkasgari ücretin yarısı tutarında idari para cezası uygulanır.

Son düzenleme: