fonradar

Geçmiş Aylar Dzt Beyannamesi İle İade Talebi Ve Muhasebe Kayıtları

Ertann

Tanınmış Üye
2012'nin 1-2-3-4-5-6-7-8-9.aylarında iade istenebilecekken Kdv tevkifatından ötürü ancak talep edilmemiştir Şimdi 11.ay içerisinde 2012 nin tüm aylarında kdv beyannameleri düzeltilerek kdv iadesi geçmişe dönük talep edilecektir.
Bu durumda;
Geçmiş aylarda kdv tahakkuklarında 190 devreden kdv ye atılmış olan kdvler iade hesaplarına hangi dönemlerde ve nasıl bir muhasebe kayıdı ile alınmalıdır
Eski kayıtlar nasıl düzeltilecektir
Not:Kdv iade danışmanlık kdv tevkifatıdır
Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar
Sorunuzu maalesef anlayamadım.Tevkifatlı danışmanlık faturası kestiniz,iadesini mi isteyeceksiniz.Neyin iadesini isteyeceksiniz.Örnekle açıklarmısınız...

- Danışmanlık faturası kesiyoruz tevkifatlı
- Bu faturalardan dolayı iade hakkımız varken 2012 nin ilk 9 ayında beyannamede kdv iadesi talep edilmedi
- Şimdi geçmiş 2012 nin ilk 9 ayı kdv beyannameleri düzeltilerek kdv iadesi talep edilecek
- Bu durumda muhasebe kayıtlarını nasıl değiştireceğiz çünkü 190 hesapta azalma olup 136 hesap çalışmalı, yani esi kdv beyannameleri düzeltilecek peki muhasebe kayıtları nasıl değişecek

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim düşüncem;
Defter yazdırıldığı için artık geçmişe dönük 190 hesaptaki rakamı 136 hesaba atamayız bu sebeple
Kdv beyannamelerinin düzeltme verildği tarihte yani iadenin hak edildiği tarihte her beyanname için ayrı ayrı
136........
190........................
şeklinde kayıt yapılmalıdır?
Sizce düşünce doğrumudur?

Sayın Ertann.
Verdiğiniz beyandan bir örnek paylaşırmısınız dedim..Maalesef aynı şeyleri yeniden yazmışsınız.
Şu bir gerçekki yazdırılmış defter üzerinde bir düzeltme yapamazsınız.Benim anlamadığım tevkifatlı danışmanlık faturasında iade nasıl doğuyor.Bu neyin iadesi?Bunu bana bir örnekle gösterir misiniz?

Sayın Twolf benim anladığım kadarıyla 117 Nolu KDV Genel Tebliğinin 3.2.2 bölümünce kısmi tevkifata tabi tutulmuş danışmanlık hizmeti var, ve yine aynı genel tebliğin 5.bölümüne göre iade talep edilecek geçmişe dönük olarak.

Sayın Twolf benim anladığım kadarıyla 117 Nolu KDV Genel Tebliğinin 3.2.2 bölümünce kısmi tevkifata tabi tutulmuş danışmanlık hizmeti var, ve yine aynı genel tebliğin 5.bölümüne göre iade talep edilecek geçmişe dönük olarak.
Üstadım açıklama doğru, muhasebe kayıt yönü belirttiğim gibimi olmalıdır