fonradar

Geçmiş dönem damga vergisi beyannamesinde oran ne olmalı?

Merhaba arkadaşlar,
2009 döneminde verilmesi gereken,sözleşmeden doğan damga vergisi için düzenlenmiş damga vergisi beyannamesini vermek için vergi dairesine başvurdum ve beyannamenin ilgili olduğu dönemde yürürlükte olan oran üzerinden(%0075) damga vergisini hesapladım.Ama vergi dairesi beyannameyi 2010 yılı içinde verdiğim için oranın bu yıla ait olan oran(%0082,5) olması gerektiğini söyledi ve bu benim aklıma yatmadı.
Benzer bir durumla karşılaşan ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ne olması gerektiği konusunda bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Ynt: Geçmiş dönem damga vergisi beyannamesinde oran ne olmalı?

Damga vergilerinde tahakkuklaştırıldığı tarihi kabul ediyorlar.
Mesela 2009/12.ay Kdv Beyannamesinin damga vergisi 2009 yılının damga vergisi 16,90-TL yerine, 2010 yılında verildiği için 2010 damga vergisi olan 18,55-TL alınıyor.!

Cevabınız için teşekkürler,
söylediğinize ek olarak düzeltme beyannamelerinde de aynı mantık işliyor ama benim vereceğim beyanname süresinden sonra verilen bir beyanname,dolayısıyla gecikme faizi hesaplanacak.2010 tarifesi kullanılırsa gecikme faizinin mantıklı bir gerekçesi olmaz gibi geliyor bana.

Sözleşme tarihi 2009 ise isterse 2010 da beyan et 2009 yılı oranı olan binde 7,5 ile hesaplanmalıdır
hatalı yapmışlar
Fakat beyanname damga vergisi başka bir şey sonuçta beyanname damga vergisi beyanname için kesilir beyannamenin veriliş tarihi önemlidir fakat sözleşmede imzalandığı günün vergi oranından alınmalıdır

Cevabınız için teşekkürler,
ben de sizin gibi düşünüyorum.Ama vergi dairesi ikna olmadı ve mukteza istedim.Cevap gelince paylaşırım.