fonradar

Geçmiş Dönem Faturalarının Muhasebeleştirilmesi

ugurcadir

Tanınmış Üye
Elimde 1 ile 6 ay arası Faturalar var. İlgili kdv beyanını verdik Kdv beyanında yer almadı bu faturalar.

Sorum şu İlgili faturaları matrahlarını Geçici Beyanda gider olarak yazsam, Kdvlerini 7 dönem kdv beyanından indirebilirmiyim.

Eğer olur ise Geçici beyan için atacağın kaydın alacak kısmında 373 mü 381 mi kullanmalıyım?

kdv ind konusu yapabilmeniz için ya ft 7. aya kayıt yapacaksınız yada ilgili aylara kayıtlayıp kdv beyanlarına düzeltme vereceksiniz.

Sayın merkür, Elektrik,doğalgaz vb. Kredilerde karşılık ayrımı yapabilioysunuz. Benim elimdeki faturalarda mal alım faturası değil gider faturası telefon kargo vb. yinede olmazmı diyorsunuz.

Mal Alım Faturalarında BA limitine Dikkat edin faturayı aldığınız firma BS beyannamesinde beyan etti ise bence geçmişe dönük girerek kdv beyannamelerinizi düzeltme vermenizi tavsiye ederim. limitlerin altında kalıyor ise yeni döneme girebilirsiniz. Mal Alım Faturası yoksa Kargo ve benzeri gider ft. larınıda yeni döneme girin bence

Mal Alım Faturalarında BA limitine Dikkat edin faturayı aldığınız firma BS beyannamesinde beyan etti ise bence geçmişe dönük girerek kdv beyannamelerinizi düzeltme vermenizi tavsiye ederim. limitlerin altında kalıyor ise yeni döneme girebilirsiniz. Mal Alım Faturası yoksa Kargo ve benzeri gider ft. larınıda yeni döneme girin bence

Sayın gfbicer Ba beyanındea falan sıkıntı yok. Sadece ben gideri 6. aya kdv'yi 7. ayda indirim konusu yapabilirmiyim diye soruyorum. 6. Ay beyanına düzeltme vermek istemiyorum.

Ba girmiyorsa 7. Ayda kdv indirip giderlestirebilirsiniz.

Diger turden 6. Aya girecekseniz duzeltme vermelisiniz.

Sayın yunus Bey,

Kendimi ifade edemedim Galiba, Ben 6. aya gideri 7. aya kdv sini yazabilimiyim diye soruyorum?

arkadaşlar kolay gelsin .bildiğim kadarıyla 01.01.2019 dan itibaren geçmiş yıl faturalarındaki kdv yi giderleştirebiliyoruz.fatura matrahını da KKEG e atıyoruz.yanlışsam lütfen düzeltin.şimdi sorum şu.işletmelerde yani 2.sınıf defterlerde faturayı işlerken kayıt alt türündediğer KKEG seçeneğini seçtiğimizde kdv yi indirilecek kdv de gösteriyor.fatura matrahını hesap özetinde matrahta göstermiyor.bu doğru değil mi.ancak sorun şu.defter beyan sistemine aktarım yapılamıyor.sistem gider kabul edilemeyen ödemeler için kdv girmeyin diye uyarı veriyor.bu durumda ne yapmak gerekiyor.yardımcı olur musunuz

Merhaba
Bilanço defterlerinde kayıt şekli bellide defter beyanda nasıl kaydedileceğini bende bulamadım.Defter Beyan sisteminde,ben şimdilik kdv'yi doğru hesaplaması açısından normal gider gibi kaydediyorum.Daha sonra girip kayıtları düzeltmeyi düşünüyorum.Defter beyanda kaydederken,sadece, takvim yılı aşılmamak kaydıyla kayıt yapılabilir,kdv indirilebilir diyor.Ama nasıl girilmesi gerektiği anlatılmamış.Mesela araç giderleri girilirken nasıl girilmesi gerektiğine dair uyarı çıkıyor,ama bunlarda çıkmıyor.Bende şu anda normal kaydediyorum.Netleşince girip düzelteceğim.Sonuçta kdv'miz tutsun :)

Son düzenleme:
Defter beyan sisteminde geçmiş yıl faturalarını evrak tarihi doğru şekilde girdiğinizde hesap özetine dahil etmediği söyleniyor.Henüz denemedim.Bilanço defterlerinde KKEG olarak kaydediliyor ama defter beyanda net değildi.Belgeleri kaydedenler hesap özetine dahil edilmediğini söylüyorlar.

Bilindiği gibi takvim yılından sonra gelen faturalara ait kdv'ler sonraki yılda indirim konusu yapılabiliyor. Fatura kalemleri içinde KKEG yapmak yerine karşılık ayırmak mümkündür. Bu şekilde ait olduğu yılın kayıtlarına da alınmış olur.