zirve

Geçmiş Dönem SSK Primi Ve Cezası Hesabı

Üyelik
7 Eki 2013
Mesajlar
1
Konum
istanbul
Merhabalar forum sitesine yeni üye oldum.

Öğrenmek istediğim 1993-2001 yılları arasında çalışanın ssk primi ödenmediğinden dolayı açılan davada karşı taraf mahkemeyi kazandı. Dosya Yargıtay da. Karar kesinleşirse SSK tarafından hesaplanacak meblağın hesabı tam olarak nasıl yapılır ? Prim asgari ücret üzerinden hesaplanacak olup toplam ceza miktarını kendimiz hesaplayabilir miyiz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 
Son düzenleme:

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Primi ödenmediğinden derken o kişinin hiç sigorta girişi yapılmayıp aylık bilirgeleri göderilmemişmi yoksa sigorta girişi ve bildirgeler var ancak primimi ödenmemiş ?
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
Böyle bir hesabı yapmak için eski dönem g.zammı bedellerini dönem dönem çıkarmak lazım.Sgk nini sitesinde g.zammı hesaplama proğramı var oradan hesaplatabilirsiniz çok zaman ve emek isteyen bir iştir.Karar kesinleşince sgk sizden kağıt ortamında aylık bildirgeleri isteyecek vermezsiniz kendisi yapacak ayrıca vermemekten ceza kesecektir.Karar işverenin.
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Hasan beyin dediği gibi herşey o dönemlerdeki ücretler ve ceza tutarları üzerinden hesaplanacak.Bunun hesabını kesin olarak yapmamız çok zor.Belki aşağı yukarı yaklaşık bir tutar çıkar ama asıl hesabı SGK yapacak.
 
Üst