fonradar

Geçmiş döneme ait tevkifatlı fatura hk.

spiderden

Katkı Sunan Üye
merhabalar,
bugün elime bir fax geçti, 18.10.2011 tarihli tevkifatlı fatura 4.889,86 + %18 1/2 kdv 440,08 kdv si
geçmiş dönemde kdv 2 beyannamesi de vermedik, ne yapmamızı tavsiye edersiniz.
iyi çalışmalar

Ynt: geçmiş döneme ait tevkifatlı fatura hk.

Tabi ki 2 nolu kdv beyannamenizi vermenizi öneririm.

tevkifat hashas bir konu, her ay sonu mutabakatı gerektiriyor. beyanda yetmiyor ayrıca beyannamenin de faturayı kesen tarafa teslimi de zorunlu.

vatandaşlar bize teslim etmemiş, tevkifatlı ne demek diyorlar, üzerine kdv %9 yazmışlar, tevkifat tutarı vs hiçbir açıklama yok. çok canım sıkıldı.

Size zamanında teslim etmediklerinden dolayı o vatandaşlarla görüşün cezanın ve gecikme zammının bir kısmını kabullensinler. Ki buda kesin çözüm değil sizinde takip etmeniz gerekirdi.

beni arasın muhasebeciniz dedim, düzeltme beyannamesi verdirmeyi deneyeceğim, düzeltme vermezse muhasebe bürosu bana gelen beyanname vermeme cezalarını sıradaki hakedişlerden keseceğim, geriye dönük düzeltme verdiklerinde inceleme gelmez inş, kendime yeni fatura kestirip onu beyan etmeyi deneyeceğim, bakalım inş kabul eder muhasebecileri.

Ynt: Geçmiş döneme ait tevkifatlı fatura hk.

Karşı tarafın düzeltme beyannamesi vermesi demek; satış matrahını aşağı çekmesi demek. Aklı olan hiç bir muhasebeci bunu yapmaz.

Ynt: Geçmiş döneme ait tevkifatlı fatura hk.

Duruma göre değişir ancak kesilen faturanın fotokopisi vergi dairesine dosya ile teslim edilmiş olabilir, faturanın elinize geç ulaşması olası bir durum ancak, sizin de kesilen irsaliyeden veya ambara giren maldan ötürü faturanızı talep takip etmeniz gerekir.