fonradar

Geçmiş yıl karlarının yarısını dağıtırken kurumlar vergisinin dikkate alınması?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar
Geçmiş yıl karlarının yarısının dağıtmayı kararlaştırmış bir firmanın dağıtım çalışmasında, ilgili yılın kurumlar vergisininde yarısı mı dikkate alınacak,yoksa tamamı mı? Bu konuda net cevaplara ulaşamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler,saygılar

Ynt: Geçmiş yıl karlarının yarısını dağıtırken kurumlar vergisinin dikkate alınması?

Geçmiş yıl karlarına ait kurumlar vergisi, ait olduğu dönemde beyan edilerek ödenmiştir. Siz dağıtılacak kardan sadece %15 stopaj keseceksiniz.

Ynt: Geçmiş yıl karlarının yarısını dağıtırken kurumlar vergisinin dikkate alınması?

Sanıyorum ben anlatamadım.Şöyle anlatırsam daha iyi anlayacağınıza eminim.

1.yedek akçe ve 1.temettü hesabında kurumlar vergisi rakamıyla herhangi bir işimiz yok.Fakat 2.yedek akçeyi hesaplarken şöyle bir formül uyguluyoruz.

2.yedek akçe dağıtılacak kardan, (kurumlar vergisi + 1.yedek akçe + 1.temettü) toplamlarının düşülmesi sonucu bulunan tutarın %10'udur.Dağıtılacak kar 1/2 olacağına göre dikkate alınacak kurumlar vergisi de 1/2 mi olacaktır.Yoksa kurumlar vergisinin tamamı dikkate alınacak mıdır?
Bu konuda tereddüt yaşıyorum..
Saygılar

Selamlar
Araştırmalarımız ve görüşmelerimiz sonucunda şöyle bir uygulamada karar kıldık.

Kar dağıtımı öngörülen yılların karları önce normal olarak tamamı üzerinden yedek akçe ve temettüler ayrılarak dağıtılabilir kara ulaşılıyor.Yani dağıtılabilir kar,önce normal tutarlar üzerinden belirleniyor.Bu da zaten stopaj matrahımız oluyor.Sonra firma,bunun yarısını dağıtma yönünde karar aldığından bu tutar ikiye bölünüyor ve dağıtılabilir kar 1/2 olarak yeniden belirleniyor.Bu tutarın stopajı hesaplanıyor ve ortaklara dağıtılıyor.Yani sorumdaki gibi kurumların da yarısı mı hesaplanacak diye birşey yok.Nerden uyduruyosunuz bunları bilmem ki :)
Normal prosedür buymuş...Bende paylaşmış olayım..
Saygılar

Öncelikle dağıtılmayan karın stopajı olmaz.
Dağıtılacak karı şirket yetkili organları belirler. Yani isterse vergiden ve yasal karşılıktan sonra kalanın tamamını , isterse bir kısmını isterse, hiç bir kısmını dağıtır.
Stopajı da dağıttığı kısımdan yapar.

Doğrudur üstadım.
Zaten 1/2 dağıtılacak karın üzerinden stopaj hesaplanacak demişim.Burda bir sorun yok.benim tereddütüm dağıtılacak karı bulmak için dikkate alınacak kurumlar vergisi rakamında idi..Onuda gidermiş oldum..

:)