fonradar

Gecmis Yıl Ödenen Ssk Primlerinin Gelir V.Beyannamesinde Gös

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Sayın meslektaslar

2004 yılında ödenmeyip, 2005 yılında ödenen geçmiş yıl ssk primlerini gelir vergisi beyannamesinde DİGER İSTİSNA VE İNDİRİMLER (16 NOLU) sütünamı yazacagız yoksa 35 nolu satır olan DİGER BAGIS VE İNDİRİMLER sütünunamı yazacagız??

Ayrıca gecmis yıl ssk primlerinin ödemesinin tutarı 2005 yılı karından fazladır. fazla olan tutarı 2006 yılında indirim yapabilirmiyiz? (sanırım yapamayız ödendigi yıl gider yazıldıgından )

örnek: 2005 cari yıl karı 3.300 ytl

gecmis yıl ödenen ssk primleri :21.000 ytl

17.700 ytl indirilemeyen tutarı 2006 yılında elde edilen gelirden indirebilirmiyiz?

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM
İST

gelir vergisi beyannamesinde 35 nolu satıra yazmam gerekiyor diye düsünüyorum

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST

2004 Yılında ödenmeyip KKEG olarak yazılan ssk primlerinin, 2005 yılında ödenmesi sonucu beyanname üzerinden indirilmesinden bahsediyorum.

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM

SSK Primleri neden gider yazılsınki? anlayamadım Bence Bürüt ücret gider yazılır ayrıca prim ödenmişse işveren hissesi gider yazılır ödenmemişse kkeg olarak yazılır (işveren Hissesi)

Gelir Vergisi Kanunu 174 No' lu Tebliği' nde yer alan aşağıdaki bölüm sanırım hepiniz için aydınlatıcı olacaktır.

"C – SSK PRİMLERİNİN GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ YÖNÜNDEN GİDER YAZILMASI:

8.12.1993 gün ve 21782 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 3917 sayılı Kanunla 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun bazı hükümleri değiştirilmiştir.

506 sayılı Kanunun 3917 sayılı Kanunla değişik 80 inci maddesinin birinci fıkrasında, "İşveren, bir ay içinde çalıştırdığı sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlar toplamı üzerinden, bu kanun gereğince hesaplanacak prim tutarlarını ücretlerinden kesmeye ve kendisine ait prim tutarlarını da bu miktara ekleyerek en geç ertesi ayın sonuna kadar Kuruma ödemeye mecburdur." denilmiş, aynı maddenin üçüncü fıkrasında da "Kuruma ödenmeyen prim Gelir ve Kurumlar Vergisi uygulamasında gider yazılmaz." hükmü yer almıştır.

Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 40 ıncı maddesinin 2 numaralı bendinde, ticari kazancın tespitinde, işverenlerce hizmet erbabı için ödenen SSK primlerini gider olarak indirileceği hükme bağlanmıştır.

Bu hükümlere göre SSK priminin gider olarak dikkate alınabilmesi için, bu primlerin Sosyal Sigortalar Kurumuna fiilen ödenmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle, sigorta primleri, dönemine ve ait olduğu yıla bakılmaksızın fiilen ödendiği tarihte gider yazılacaktır.

Ancak, 506 sayılı Kanunun 80 inci maddesi gereğince bir aya ait sigorta primleri ertesi ayın sonuna kadar ödenebileceğınden, Aralık ayına ait olan sigorta primlerinin ertesi yılın Ocak ayı içinde ödenmesi durumunda bu primler Aralık ayının gideri olarak dikkate alınabilecektir. "

Ayrıca

Fatih Bey

2005 yılında ödediğiniz SSK primleri 2005 yılının gideri olacaktır. Dolayısıyla 2005 yılındaki mali zararınız artacak ve bu zarar 2006 yılına devreden zarar olacaktır.

Bu gider beyannameden Diğer indirim ve istisnalar bölümüne yazılabilir. Bilindiği gibi bu bölüm zarar olsa dahi indirilebilecek giderleri kapsar.

Sayın mesut-smm diger indirimler bölümüne yazılabilir demissiniz. Onu bende biliyorum yukarda bahsettigim gibi.... yalnız takıldıgım nokta gelir vergisi beyannamesi ekindeki 16. satıramı yoksa yıllık gelir v. beyannamesindeki 35. satıramı yazacagım ?

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST

Sayın yıldırayikizler

geçmiş yıllar ödenmemiş ssk primlerinin ödendigi yılda beyanname üzerinden indiriminden bahsediyorum.

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST

Sayın PESEN,

Zarar Olsa Dahi İndirilecek İstisnalar böşümündeki "Diğer İndirimler" kısmına yazılması gerekmektedir.

Saygılar.

Sayın Ergul yanıtınız icin tesekkürler. 35.satırı kasdediyorsunuz yani.

yukarda verdigim ornekteki 17.700 ytl 2005 yılı zararını 2006 yılında elde edecegimiz kardan düsebiliyoruz degilmi?

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM
İST

Sayın Pesen,

2005 yılında ödediğiniz 2004 yılına ait prim tutarından oluşan ve 960 - 961 Nazım Hesap Grubunda izlediğinizi tahmin ettiğim indirim toplamını, 2005 gelir vergisi beyannamesinde 35. satırda gösteriniz.

Bu tutar sonucunda işletmeniz matrah açısından zarara dönüştüğüne göre, bu zarar (2005 yılında matrahı arttıran başka gelir unsuru ile yok olmuyorsa) 2006 yılında da göz önüne alınır.

Günaydın,
Bu konuda yeni bir kaynak gördüm. sizlerle paylaşmak istedim.
Danıştay İçtihadi Birleştirme kurulunun karar no:1992/1 ve esas no1990/3 sayılı kararı gereğince
İşçi ücretlerinden kesilerek SSK ya ödenmesi gereken primlerin tahakkuk ettirildikleri yılda gider yazılması gerekiyor.
Bilindiği gibi içtihadı birleştirme kurulu kararları kesindir ve uyulması zorunludur.
Saygılarımla.

ilgili olduğu yıl ödenmeyen ssk primleri ödendiği yılda "önceki dönem gider ve zararları hesabı" na alınabilir mi? yoksa bu hesap tamamiyle kkeg' in kaydı için midir?

danıştay

sayın nguroy,
bu belirttiğin içtihatı birlrştirme kararının açılımını bana yollayabilirmisin bu kaynağa nerden ulaştın ..

teşekkürler

Sayın Nguroy

Kararı buraya aktarırsanız bizde faydalanmıs oluruz
saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM,
İST

Günaydın,
Kararın numaralarını yazdım. Karar çok uzun isteyen arkadaşlar için numaralarını tekrar yazıyorum.

T.C
DANIŞTAY
İÇTİHADI BİRLEŞTİRME
Esas No: 1990/3
Karar No. 1992/1
Özet: İşçi ücretlerinden kesilerek Sosyal Sigortalar Kurumuna ödenmesi gereken işveren ve işçi sigortaları primlerinin tahakkuk ettikleri yılda gider yazılacağı hakkında.
Görüldüğü gibi durum kesindir.

danıştay kararı 1992 yılında sonuçlanan bir karar.
ssk kanunu ise 1993 yılında değiştirilmiştir. :!: