Geçmiş yıla ait satışın iadesi.

fugenc

Tanınmış Üye
Aralık ayında yapılmış satışa ait iade faturası Ocak 2010 da kesilerek bize ulaştı.. Bu durumda hangi hesaba kaydetmeliyim, satış iadesi değil geçmil yıl giderleri diye düşünüyorum ama doğru mu acaba?

Ynt: Geçmiş yıla ait satışın iadesi.

mal satışından bahsediyorsanız iade olarak değilde 153 tic.mallar hesabın almalısınız.sebebine gelince yıl atlıyor.

Yani satılan malın maliyeti ve satış iade hs. larınıkullanmıyoruz??

yıl atladığı için sn.cetvelin bahsettiği şekilde iade hesabı kullanmadan iade olunan malı stoklarınıza kaydetmelisiniz.

yani stoktan önceki yıl çıktığı maliyet değeri ile değil, bize bizim satış değerimizle iade edilen tutarla stoklara gireceğiz değil mi?? ( maliyet 10 satış 15 idi örn.. ben geçen sene smm 10 yapmıştım.. şimdi stoğa 15 olarak girecek ve satıldığında maliyet 15 olacak, doğru mu anlıyorum?

evet aynen öyle ( yeni bir ticari mal alışı gibi düşünün )

merhaba,

benimde bu durum başıma geldi. Ocak ayına, aralıkta satışı yapılmış malın iade faturası kesilmiş. Ben bunu stoklara alıcam ama KDV yi bildirirken normal indirilecek KDV mi yoksa mal iadeleri nedeniyle gerçekleşmeyen KDV mi olacak, yeni yıl olduğu ve yeni mal girişi gibi algıladığımız için iade faturasındaki KDV yi nasıl bildircem?

yani normalde şöyle oluyodu
----------/------------
610
191
satış iade kdv
120
----------/-------------

şimdi yeni yıl olduğu için
-----------/------------
153
191 iade kdv mi?
normal kdv mi?