fonradar

Geçmiş Yıllar Bağ-Kur Prim Borcu

Öncelikle hepinize bol selam. Ben de bu sitede yeniyim. Bilgi paylaşımını çok beğendim. Bu konuda çaba sarfeden tüm arkadaşları gönülden kutluyor ve teşekkür ediyorum.
Bağ-Kur kanunu ve ilgili mevzuatla ilgili fazla bilgim yok. Bağ-Kur'da isteğe bağlı sigortalılık kavramının nasıl işlediğini de tam olarak bilmiyorum. Bir tanıdığım 1998 yılında isteğe bağlı sigortalılık için başlangıç yaptığını, bir süre prim ödedikten sonra bir takım sebeplerden dolayı prim ödemeyi kestiğini söylemişti. 5458 sayılı Yeniden Yapılandırma ile ilgili kanuna göre geçmiş yıl isteğe bağlı prim borçlarını ödeyip ödemeyeceğini sordu. Bağ-Kur'un sitesinde şahsın Bağ-Kur numarasına göre borç ve bilgi durumuna bakıyorum ancak herhangi bir borç görülmüyor. Sadece para yatırdığı dönemler ve tutarlar görülüyor. Bağ-Kur, şahıs tarafından herhangi bir başvuru olmadan isteğe bağlı sigortalılığı kesebilir mi? Örneğin 2000 yılından itibaren prim ödemesi yapmayan şahsın, prim borcu, gecikme zammı vs. borçları olması gerekmez mi? Şahıs Bağ-Kur'a müracaat ederek bu dönemleri borçlanabilir mi?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim....

sayın ferman,

Adı üzerinde isteğe bağlı bağkur.İsteğe bağlı bağkurda 3 ay prim borcu yazar 3. ayın sonunda ödemez isen son ödediğin tarih itibariyle kapanır. Ayrıca 5458'de geriye yönelik boçlanma yoktur. Yani ist.bağlı bağkurda ödediğiniz ayı satın alırsınız.
saygılar.