fonradar

Gelir Geçici Vergi Bildirimi Nasıl Olacak

sofist

Katkı Sunan Üye
İyi günler; bilanço esasına göre defter tutmakta olan bir nakliye işi ile iştikal etmekte olan mükellefimiz 20/04/2010 tarihinde aracını satarak işini terk etmiş bulunmaktadır. Bu döneme kadar olan tüm beyannameleri döneminde verilmiş bulunmaktadır.
Ancak aynı mükellef 22/09/2010 tarihinde yeniden bir araç alarak tekrar nakliyecilik işine başlamış bulunmaktadır. Aynı yıl içerisinde yeniden işe başlama yaptığı için bilanço esasına göre defter tutacağından işlemlerini yeniden bilanço usulü kayda almış bulunmaktayım. Ancak 2010/3. Dönem Gelir Geçici Vergisini göndereceğimiz bu dönemde mali bilgilerini sadece 9.aydan başlamak üzere mi bildirmem gerekiyor yoksa işi bırakmadan önceki mali bilgileri dahil ederek bildirmem gerekiyor _?
Yardımlarınız için tşk ederim.... Herkese iyi çalışmalar dilerim bu yoğun aylarda :'(

Ynt: Gelir Geçici Vergi Bildirimi Nasıl Olacak

2010/3.dönem geçici vergiyi en son açılış yaptığınız tarihten itibaren başlayabilirsiniz diye düşünüyorum ama aklıma takılan bir konu var 2011 yılında yıllık gelir vergisi beyannamesini nasıl vericeksiniz.

Bilen varsa bende cevabını bekliyorum

20/4 kapatılan iş artık bitmiştir ve yeni açılışa ait geç.v ilgilendirmez. Yıllık beyanda da 2 ayrı iş gibi beyan verilecektir. Yani ikişer adet bilanço ve gelir t. olacak.

Ama sistem kabul etmez ki iki ayrı beyannameyi

iki ayrı yıllık beyandan bahsettim mi?

Hayır. Ama bir beyannamenin içinde iki ayrı bilanço ve gelir tablosu kayıt ediliyormu

cevaplarınız için tşk ederim ancak sistemden gelir vergisi gönderdiğimiz zaman nasıl iki tane bilanço ve gelir tablosu göndereceğiz bu noktayı anlayamadım çünkü sistemde bir defa gelir tablosu ve bilanço doldura biliyoruz ikince kez olmuyor sistemden de bir defa gelir vergisi göndere biliyoruz ikincisi olduğu zaman düzeltme ile göndermemiz gerekmiyor mu _?
ben pek anlayamadım yazmak istediklerinizi yardımcı olursanız sevinirim...

Yıllık beyan doldururken; "Ticari kazançlara ilişkin bildirim" sayfasında 2 satır dolduracaksınız. "ünvan kısmına karışmaması için farklı adlar verin. (En azından ad-soyad 1 / ad-soyad 2 gibi) Bilanço/Gelir T. kısmında ünvan seçip ona ait olanı doldurarak birden fazla ek doldurabilirsiniz.

Evet doğru yıllar önce yapmıştım bu şekilde beyan

arkadaşlar cevaplarınız için tşk ederim. 20/04/2010 tarihinde işi terk ettiği için ve yeniden 22/09/2010 tarihinde işe başladığı için ikisi bir birinden ayrı olduğu ve gelir giderlerinin tamamen bir birinden bağımsız olduğu için 2010/3.Dönem GGV Beyannamesi 22/09/2010 tarihli mali durumlarından başlamak üzere dikkate alarak yapacağım ve 2010 Gelir Vergisi Beyannamesinde de Bilanço ve Gelir Tablosunu tek kalemde toplu olarak yazacağımmm
Muhtemelem yıllar önce sayın nisanlı bu şekilde yapmıştır diye düşünüyorum....

sofist ' Alıntı:
2010/3.Dönem GGV Beyannamesi 22/09/2010 tarihli mali durumlarından başlamak üzere dikkate alarak yapacağım

bu bölüm doğru

ama 2011 yıllık gelir vergisi beyannamesi içi tek ve toplu bilgi girişiniz hatalı olur. Sayın kbrs16 net şekilde açıklamış ben onun dediği gibi beyannameyi hazırlamıştım