fonradar

Gelir Tablosu ve Bilanço karı ile ilgili ilginç bir olay..

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.
Vergi dairesinden eski bir firmamla ilgili şöyle bir uyarı aldım.2005 yılı kurumlar beyannamemde rakamlar şu şekilde.
gelir tablosunda; Dönem karı veya zararı (brüt kar) 124.813 TL Vergi karşılığı 38.456 TL Dönem net karı: 86.356 TL
bilançoda; dönem net karı: 86.356 TL.
Elektronik beyannameleri kontrol eden bir kurul vergi dairesi'ni uyarmış,onlara bilanço ve gelir tablosundaki karların birbirini tutmadığı firmalar hakkında bir liste göndermiş.Deniliyor ki,kar, gelir tablosunda 124 iken bilançoda neden 86 TL? bunu bize izah edin.Memurda bizi aradı farkın sebebini soruyor ve konuya ilişkin dilekçe ile açıklama bekliyor.
Gelir tablosunda brüt kar (dönem karı veya zararı),vergi karşılığı ve net karın göründüğünü bilançoda ise net tutarlar dikkate alındığından sadece net karın göründüğünü,aradaki farkın ödenen vergi olduğunu,bilanço ve gelir tablosu ilkesi gereği bu şekilde yapılması gerektiğini aradaki vergi farkının yine bilançoda borç ve gider karşılıkları grubunda görülebileceğini anlatmaya çalıştım fakat anlamadı.Başka firmaların bilançoları hep o şekilde imiş. o zaman onlar yanlış veriyor dedim.Hadi onlar yanlış veriyor kurumda mı yanlış biliyor dedi..Evet,onlarda yanlış biliyor.. diyemedim tabi :)
Sizin dediğinizi yapıp bilançoyu düzeltmeye kalksam yani net kar kısmına 124 yazsam bu sefer bilançomun tutmayacağını aktif tarafa farkın girileceği bir kalem olmayacağını bunun bilanço ilkelerine aykırı olacağını,bu şekilde bilanço hazırlanamayacağını söyledim ama biz bu kadar tekniğini bilmeyiz dediler.
Sonuçta arkadaşlar,yaptığım işlemin doğru olduğunu onlara bir şekilde ispatlamam gerekiyor. zannediyorum memur olayı anlamadı ve banada anlatamadı.15 yıldır bu şekilde gelir ve bilanço hazırladığımı ilk defa bu sebepten açıklama istendiğini söyledim.Ama tabi memurun yapacak bişeyi yok.Sizler bu konuda ne düşünüyorunuz.Sonuçta gelir tablosundaki net kar ile bilançodaki net kar birbirini tutuyor.Sadece Karı veya zararı kısmına brüt kar yazıldığından oradaki 124 TL kafalarını karıştırmış.Onlara gerekirse tebliğlerle nasıl bir izahat verilmesi gerekir.Anlaşılan bu listeleri hazırlayan kuruma da işi öğretecez.Kuru bir dilekçe yazmak istemiyorum.Biraz süslemek anlamında konuya ilişkin tebliğ ve muhasebe standartlarından nasıl bir ekleme yapmalıyım.Yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.

Ynt: Gelir Tablosu ve Bilanço karı ile ilgili ilginç bir olay..

şaşırtıcı..
hangi vergi dairesi bu merak ettim doğrusu.

eğer bilançoyu değiştirme şansınız varsa beyannamede hiç bir değişiklik yapmadan 371 kodlu hesabı ilgili yıl için kullanmayın daha sonraki yılın başında vergiyi hesaplayın ve v.d sine bu şekilde verin. böylece ikiside tutmuş olacak :)

Bilanço ile gelir tablosundaki kar/zarar rakkamları mutlaka aymı olmalıdır.

ggokhan.gokhan ' Alıntı:
eğer bilançoyu değiştirme şansınız varsa beyannamede hiç bir değişiklik yapmadan 371 kodlu hesabı ilgili yıl için kullanmayın daha sonraki yılın başında vergiyi hesaplayın ve v.d sine bu şekilde verin. böylece ikiside tutmuş olacak :)

Elbette ödenecek ver ve karşılıklar daha sonra ilgili hesaba alınır. Zaten uygulama böyledir.

Bu çözümü biliyorum arkadaşlar.370 i blançoda göstermezsin.Gelir tablosunda da 691,370 maddesini yapmazsın.Kar ikisinde de 124 görünür.Ama bu yanlış bir işlem.Mali tablolarda karşılıkları göstermek zorundasınız.Yani sırf onların isteği olsun diye böyle bir düzeltme yapılmamalı.Muhasebe standartlarına aykırı.Aksi taktirde gelir tablosu ve bilanço ilkelerinin dışına çıkmış olursunuz. Yani özetle adamların isteği saçma..Kaldıki bu firma artık bizde de değil.Yani yapacağım düzeltme de defter kayıtlarına dokunamam.Sadece kurumlara kuru bir düzeltme veririm.Bunu onlara bir şekilde izah etmek gerekir.Yani tekrar özetle burada sorun bilançoyu veya kurumları düzeltmek değil.iki kalem oynatırım istedikleri hale getiririm ama uygulama yanlış benim derdim bu..Yani doğru beyannameyi sırf istekleri olsun diye yanlış hale getirecez.Bilmem anlatabiliyor muyum? Saygılar.

Bence herhangi bir düzletme yapmayın konu ile ilgili bir dilekçe verin sadece.Bilanço ve gelir tablomuz temel muhasebe standartları ve ilkelerine uygundur diye yeterli.

Sayın Subaşı bende böyle düşünüyorum.Konuyu açıklayıcı bir dilekçe verip olayı sonuçlandırmak niyetindeyim.

Konu hakkında gelişme var mı Tahsin Bey.

Var efendim.Konu tamamen farklı tarafa yürüdü.Memurun olayı tam anlayamaması yüzünden banada izah edememişti.Gidince öğrendik tabi ki..Daire haklı,şöyleki.gelir tablosunda brüt kar 124000 bulunmuş vergiler düşüldükten sonra kar 86000 lira..fakat beyannameye yazılırken ticari kazanç 124000 yazılıp bundan vergi hesaplanması gerekirken 86000 yazılıp onun üzerinden vergi hesaplanmış.Haliyle 37000 lira eksik matrah beyan edildiğinden ek kurumlar tahakkuk etti.özetle gelir tablosundaki brüt kar beyannameye eksik aktarılarak vergi hesaplanmış.Allahtan firmada kaçak ortalarda yok..Tahakkuk ettik öylece bıraktık mecburen. :)

Teşekkürler.