fonradar

Gelir Vergi Beyannamesinin İnternetten Verilmesi

Saygıdeğer Arkadaşlar,

Bilanço esasına göre defter tutan mükellefim 2006 yılı içerisinde kapandı. İnternet ortamından Yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken cari dönemin bilançosu boş olduğundan dolayı beyannameyi kabul etmiyor ve "cari dönem aktif ve pasifine değer girmeniz gerekiyor" uyarısı çıkıyor. Fakat işletme kapandığından dolayı aktif ve pasifi boş. Bu beyannameyi nasıl vereceğim? Bu konuda bilgisi olan varmı ? Birde aktifdeki ve pasifteki bir kaleme sembolik olarak 1ytl girip beyannameyi versem herhangi bir usulsüzlük olurmu? Bilgi verirseniz sevinirim.

Ynt: Gelir Vergi Beyannamesinin İnternetten Verilmesi

mükellefin 2006 yılında hiç işlemi olmadı mı?hiç kayıt tutmadınızmı?

işlem oldu fakat firma kapandığı için aktif ve pasif boş herhangi bir değer yok.

İşletmenin kâr /zarar durumunu nasıl yaptınız.

Bence bir yanlış uygulama var,
Gelir tablonuzu "600 lü gelir hesaplarını" 690 a göndermeden,
bilançonuzuda "Kapanış" maddesinden önce almalısınız.

(Ayrıca olur ya, Sermaye, Dönem Karı veya Zararı gibi hesapları, "Kapanış Maddesi"nden önce bişekilde kapamış olmıyasınız?)

alierdem 1983,
firmanın bilgilerini buraya yansıtırsanız,yardımcı olalım.birazda merak ettim doğrusu,bilanço nasıl bomboş çıktı.

bütün hesapları kapattık ondan dolayı bilanço boş oluşturuldu.

"Kapattık" derken, yaptığınız birtakım işlemlerlemi, yoksa "kapanış maddesiyle" mi?
Bunu açmanız lazım.

Doğrudur sonuçta hesaplar kapatılır, ama nasıl? Bunu öğrenmek lazım...

Devlete (Maliyeye) o dönemin kazanç durumunu gösteren verilerin bir aşamasında, Gelir Tablosu ve Bilançoyu vermenize ihtiyaç vardır, (yoksa bütün hesaplar sonunda kapatılır, ama o durumda bilanço çıkartılmaz).

Merhaba,
Arkadaşlar sanırım tasfiye edilen bir şahıs işletmesinden bahsedildiğini atladınız. Yorumlarınızı 2006 yılında tasfiye edilen ve tasfiyesi sona eren bir bilanço usulü mükellef olarak yapmalısınız, devam eden mükellef olarak değil.

kar çıkması durumunda;
Kod:
331    xxx
371    xxx
   370     xxx
   590     xxx
zarar çıkması durumunda;
Kod:
591   xxx
   131    xxx

şeklinde olması gerekmez mi?

Söylediklerim, (Maliye açısından) tasfiye ve kapatma halleri içinde geçerlidir.

Ben hiç yapmadım ama, tasfiye sonunda boş bilanço verilmiyormuydu?

Boş bilanço Ticaret odalarına verilmektedir. Kapanış ve tasfiye halinde Vergi beyannamelerinin ekinde hesapların tasfiye edilmeden önce çıkarılacak bilanço ve gelir tablosu eklenmesi gerekmektdir.

Maliye açısından durumu belirttim.

Birde, Vergi Kanunları ve Ticaret Kanunu açısından bile "boş bilanço" diye birşeyin söz konusu olmadığını düşünüyorum.

Bana göre, herhalde en sadeleştirilmiş bilanço aşağıdaki gibi, olmalı...

Aktif Pasif
----- -----
Sermayeden hisesi olanların alacağını Sermaye H.
temsil eden hesaplar

Dönem zararı yada tasfiye zararı Dönem karı yada tasfiye karı

Tüm hesapların kapatılmış olduğu bir durumda, boş bilanço tanzimi değilde, keyfiyetin dilekçe ile ifade edilmesi söz konusudur, diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Gürbüz AÇIKBAŞ

bazı programlar kapanış fişini yaptıktan sonra eğer kapanış fişinden önce bilanço ve gelir tablosunu kaydetmemiş iseniz bilanço ve gelir tablosu hesaplarını boş verir. Eğer öyle bir işlem yapmış iseniz kapanış fişinizi iptal edin ve bilançoyla gelir tablosunu kaydediniz ve büyük ihtimalle şu notu görürsünüz .... yılı bilançonuz bil.06.dat vb. dosyasında saklanacak. siz bu aşamada kayedin bilançoyu alın. Yeniden kapanış fişi oluşturun.
Kullandığımız proğram böyle çalışır.

bu arada hangi programı kullanıyorsunuz?