fonradar

Gelir Vergisi %35 Dilim Bu ay mahsup edilemesse

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar merhaba,
Malumunuz üzere, Anayasa Mahkemesiyle belirlenen yeni G.VErgisi dilimleri üzerine yayımlanan 274 Nl. G.V Tebliğinde de açıklandığı gibi, bu ay söz konusu farkı, bu ay mahsup edemesek takip eden aylarda mahsup edebilir miyiz? Tebliğde sanki bu ayda yapmak zaruri gibi bir anlam çıkardım... Konuyla ilgili MEslektaşların görüşünü almak isterim....Ayrıca, Söz konusu hesaplamalar manuel mi yapıldı...Personel prog. uygulayan arkadaşlar var mı? Muhasebe kayıt nizamı konusunda nasıl bir kayıt yaptınız? 360 hesap borçlandırıldı mı? Yoksa AGİ gibi 193 hesap mı kullanıldı? Yorumlarınızı paylaşmak isterim...
Kolay gelsin
Ali /İstanbul

Ynt: Gelir Vergisi %35 Dilim Bu ay mahsup edilemesse

gerçekten çok güncel bir konuya değinmişsin arkadaşım.benim '274 seri nolu g.v.k. genel tebliğ' inden çıkarttığım sonuç: önceki aylardan gelen mahsup edilecek bir fazlalık varsa daha sonraki beyannemelerde mahsubunda bir sakınca yok, önemli olan eksi(idarenin bir alacağının) olmaması.çünkü tebliğde ilgili değişikliğin yapıldığı ilk beyannamede bu farkın bildirilmesi istenmiş.

YMM miz ile görüştüm. Bu konuda aslında doğrusu ilk ay yapmak artarsa devamı aylarda yapmak dedi ama yinede düzeltme vermek yerine ağustos da yapın dedi sonuçta gider mantığı devletten bir ay sonra mahsup ediyoruz.

bilginize

Sn. Arkadaşlar değerli yorumlarınız için tşk. Ancak kayıt nizamı konusunda nasıl bir yol izlediniz? Paylaşırsanız sevinirim....
Kolay gelsin

direk gelir yazamayız değil mi?