fonradar

Gelir vergisi beyanı

fb1907

Katkı Sunan Üye
sahsın menkul ve gayrimenkul gelirleri sebebiyle gelir vergisi(gmsi degil) mükellefiyeti açtırdık ve birkaç yıldır
gelirlerimizi beyan ediyoruz.Yalnız 2010 yılında bu şahsın menkul ve gayrimenkul olarak hiçbir geliri bulunmamaktadır.biz şimdi 2010 yılı için bu şahsa boş gelir vergisimi vereceğiz yoksa gmsi beyanlarında olduğu gibi gelirim yoktur diye dilekcemi vereceğiz.yorumlarınızı bekliyorum

iyi calışmalar...

Ynt: Gelir vergisi beyanı

gelir vergisi mükellefi ise beyan edilmelidir gelir yoksa ona göre beyanname verilir çünkü her yıl beyanname verme zorunluluğunuz olmuş mükellefiyet açtırarak
Normal kurumlarda diyelim bir yılda hiç iş yapmıyor onlarda mı beyanname vermesinler
yani verilmelidir

Gelir Vergisi Kanunu 86/1-c okuyunuz lütfen. GMSİ ve MSİ mükelleflerinin istisna hadleri içerisinde kalan gelirleri için beyanname verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, bir zorunluluk olmamakla birlikte, istisna hadleri üzerinde bir kazancın bulunmadığına ilişkin bir dilekçe verilmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim

Merhaba,
Sayın arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı.

MATRAH HES.GEÇ.VERGİ ÖDENECEK VERGİ KES.GV SON.DÖN.DEVR.TEVK.

1.dönem ZARAR - - - -

2.dönem ZARAR - - 450,00 -

3.dönem 1.194,82 179,22 - 450,00 270,78

4.dönem ZARAR - - 450,00 270,78

Sayın arkadaşlar,
yukarıdaki durum ile ilgili yıllık beyanname verirken kesinti yoluyla ödenen vergiye 450,00.-TL yazdım ve iadesi gereken gelir vergisi 450,00.-TL çıktı. Burası tamam.
Fakat beyannamede geçici vergi bölümüne bişey yazamıyorum çünkü ödenen geçici vergi yok onun yerine devir tevkifat tutarı var 270,78.-TL..
Bu 270,78.-TL yi nereye yazacağım.
iadesi gereken geçici vergi 0,00.-TL gözüküyor çünkü. Bu 270,78.-TL iade olmayacak mı? Nerede göstermem gerekiyor.