fonradar

Gelir Vergisi Dilim Artışı, İşverenden Çıkabilir mi?

merhaba
kurumumuzda çalışan işçilerin maaşlarında yılın ortalarına doğru gelir vergisi dilimi yılın başında %15 iken daha sonra matrahı üst dilimi geçtiğinden maaşlardan %20 gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. acaba işçilerin sözleşmelerinde vergi dili aşımında vergi farkı işverence karşılanır hükmü konulursa maaş hesaplamasında bu uygulama nasıl olur? yasal olarak böyle bir değişiklik yapabilir miyiz? fazla vergi kesintisi işveren ödesin istiyoruz. ancak bu ödeme maaş hesabında nasıl bir förmül ile çözülebilir. bu işin muhasebe yönünde açıklamasınıda istiyorum

Ynt: gelir vergisi dilim artışı, işverenden çıkabilir mi?

Sözleşmede ücreti brüt ya da net olarak belirtmek yeterli bir hükümdür.

ücretin belirlemesi konusu değil. amacım yzüdelik dilim farkı işverene yansısın. ama bunu nasıl yapabiliriz?

hakan bey gereken yanıtı vermiş. tüm işçilerinizle net ücret sözleşmesi yapın. yani mevcut sözleşmeleri değiştirin. bu noktadan sonra gelir vergisi dilimi isterse 5. dilime çıksın işçinin eline yine aynı net maaş geçer ve aradaki farkları işveren öder.

İş sözleşmesinde "net" ifadesini kullanarak. Yanlız net ücrete geçildiğinde sadece vergi değil bürütten dolayı sigorta primleride artar.

ee öle olmak zorunda zatten üstad. bunun başka şekli yok. ya brüt maaş sözleşmesi yapacaksınız farklar işçi maaşından kesilecek. yada net ücret sözleşmesi yapacaksınız artışlar hem gelir vergisine hem sigorta primlerine yansıyacak ve işveren kendi payına ve işçi payına düşen vergileri ödeyecek. başka bir şekli yok bunun.. saygılarımla...

Ynt: Gelir Vergisi Dilim Artışı, İşverenden Çıkabilir mi?

kullandığınız ücret bordro programına ve programı güncelleyen firmanıza güveniyorsanız dediğiniz olabilir.tabi işverenin oluru ile.çünkü işverene maliyetler yükselecek.

İş sözleşmesinde gelir vergisindeki dilim artışı ile ilgili herhangi bir hüküm yoksa zaten bu giderler işverence karşılanması gerekiyor(Aylık puantajları netten brüte yapacaksınız), Ama sözleşmede bu giderler işçi brüt ücretinden karşılanacak deniyorsa işçi tarafından karşılanır(Aylık puantajları brütten nete hesaplayın)
Olayın muhasebeleştirme mevzusu değişmiyor.

Yanlız işvereni takdir ettim , ne kadar iyi bir işverenki , işçisini düşünüyor ( işin içinde başka iş yoksa tabi )

8.700 TL den sonraki vergi dilimini nasıl hesaplarız şöyle örnek vereyim personelin bordrosu geçen ay brüt kazanç 1.278,26 TL gelir vergisi matrahı 8.414.39 bu ay brüt kazanç 1.199,58 gelir vergisi matrahı 9.434,03 %20 lik vergi dilimine giriyor lütfen örnekle %15 ten sonrasının nasıl hesaplandığını anlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

yok muj? cevap verecek kimse yada bu konuyu bilen birileri

9.434,03-8414,39 = 1.019,64 o ay vergiye tabi matrah bunun:
8700- 8414,39 = 285,61 tlsi hala birinci dilimde. yani 285,61*0,15 = 42,84
1019,64-285,61= 734,03 tlsi ikinci dilie geçmiş. yani 734,03*0,20 = 146,81
toplam ---------
189,65 tl ödenecek olan gelir vergisidir.

Sn. Muzzy, bu ayki brüt kazancı 1.199,58-TL olan bir personelinizin için ödeyeceğiniz 189,65-TL (Ödediğiniz asgari geçim indirim tutarı düşülecek)

9.434,03-TL (KVM) -8.700,00-TL (Gelir vergisi dilimi) :734,03-TL * 0,20 : 146,81-TL %20'lik gelir vergisi
1.019,64-TL (Net Gelir Vergisi) -734,03-TL : 285,61-TL * 0,15 : 42,84-TL %15'lik gelir vergisi

Bir soruda benden ,

Gelir Verg. Matrahı : 1.061,10
Kümülatif Verg. Matrahı : 10.509,12

% 15 ve 20 lik dilimleri de hesaplayabilir misiniz , benim hesabım biraz daha farklı çünkü ve yukarıdakine göre denk düşmeyen yerler var. Teşekkürler ,

Sn. Hazelsu, bu ayki KVM 10.509,12-TL ise zaten bu personeliniz geçen ay %20'lik dilime geçmiş oluyor dolayısı ile siz bu ay %20'i üzerinden Gelir vergisini hesaplayacaksınız..

Aslında benim tam olarak takıldığım şey şu , çoook eskiden müdürüm bana onunla ilgili bir hesaplama göstermişti. 0,20 lik dilime geçtiktn sonra aynı sizin yukarıda gösterdiğiniz şekildeki gibi , yanlız bunu 8700 geçilen ayda mı yapıyorduk sadece , yoksa 8700 geçtikten sonraki tüm aylarda mı ? Bazen unutmayım , sadece makinelere bağlı kalmayım diye alıyorum kağıt kalemi hesap yapıyorum , ve hep burda acaba mı diye tıkandığım olmuştur , merak ettiğim için sormuştum , cevabınız içinde teşekkürederim....

Sn. Hazelsu, bu hesaplama sadece dilim atlayan ayda yapılıyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar..

çok teşekkür ederim ilginizden dolayı