fonradar

Gelir Vergisi Kesin Mizan

1. Sınıf mükellefin unutulan kesin mizanı için ceza ne kadar bilen var mı?

Beyan, kanuni süreden sonra ilk 10 gün için verilmişse ceza yok.
-10 günü takip eden 15 gün içinde verirseniz 200 TL
-Beyan, kanuni süreden 25 gün sonra verilmişse 1.000 TL

31 Mart son tarih ise süremiz hala var mı?

Bilenler yazarsa cok sevinirim!??

Ynt: Gelir Vergisi Kesin Mizan

Bu durumda Nisan 15 e kadar 200 TL cezayla kurtarma sansımız yok mu?

Böyle bişey buldum!!! İndirim hakkımız hakkında bilgisi olan var mı? Kesin mizanı vermeyi unuttuk!

Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/5 oranında uygulanır."

sancho ' Alıntı:
Böyle bişey buldum!!! İndirim hakkımız hakkında bilgisi olan var mı? Kesin mizanı vermeyi unuttuk!

Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/5 oranında uygulanır."

Yukarıdaki hüküm düzeltme beyanları için, siz kanuni süresinde beyanı vermişmiydiniz

Sayın Turkasia,
Oncelikle ilgilendiginiz için teşekkur ederim.
Kesin mizanı maalesef gonderemedim ama vuk 355 in aşağıdaki hükümlerinden faydalanma hakkım var mı bilmiyorum. Şayet yararlanma hakkım varsa 30 gün gecikmeli gondersem dahi özel usulsüzlük cezasının 1/10 unu ödemem gerekmez mi?
Yardımcı olursanız cok sevinirim! Teşekkürler.

"(5398 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 21.07.2005) Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda (6009 sayılı Kanunun 12 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 01.08.2010)30 gün(1) içinde verilmesi halinde (6009 sayılı Kanunun 12 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 01.08.2010)1/10(2) oranında, bu sürenin dolmasını takip eden (6009 sayılı Kanunun 12 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 01.08.2010)30 gün(1) içinde verilmesi halinde ise (6009 sayılı Kanunun 12 inci maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 01.08.2010)1/5(3) oranında uygulanır."

sn.sancho keşke sizin bahsettiğiniz gibi olsaydı. Bahsettiğiniz indirimler beyannameler için, bildirimler için değil. Ancak 376. maddeden yararlanabilirsiniz.