Genç Girişimcilere Vergi Teşviki Hakkında

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Genç Girişimcilere 3 Yıl Vergi Teşviki Hakkında
- Bu istisnadan şirketler faydalanabilir mi? Ahmet 25 yaşında ve tek kişilik limited şirket kuracaktır kurulacak limited şirket te bu 3 yıllık vergi teşvikinden yararlanabilir mi yoksa sadece gelir vergisi mükellefi olunması gereklimidir?
- 24 yaşındaki Mehmet in 2015 yılında kurmuş olduğu ticari kazanç gelir vergisi işletmesi 2015-2016 ve 2017 yıllarında bu teşvikten yararlanabilir mi yoksa kanunun yasalaştığı tarihten sonra (10 Şubat 2016) kurulacak işletmeler için geçerlidir?
- İşletmeyi kuran şahsın bilfiil işi sevk ve idare etmesi demek yani bağkurlu olması anlamında mıdır? Aynı zamanda başka firmada ssk lı olması durumunda bu teşvikten yararlanılamaz mı?
Teşekkürler

benimde görünce çok heveslendiğim bir teşvik oldu ancak 01.01.2016 tarihinden itibaren açılış yapanlar yararlanabiliyormuş Gib danışma hattından öyle bilgi verildi.çok üzüldüm ben temmuz 2015 te açılış yapmıştım :(

6663 sayili kanun ile ticari zirai veya mesleki faaliyeleri nedeni ile adlarina ilk defa gelir vergisi mukellefiyeti tesis edilen gercek kisiler denilmektedir. Dolayisi ile kastedilen sahis firmalaridir. Kanun 1.1.2016 tarih itibari ile uc donem boyunca kazanclarindan 75.000tl i icin tesvik saglamaktadir. Son sorunuz kisinin bagkurlu yada sigortalu olmasi durumunun sartlari saglanmasi durumunda bozulacagini sanmiyorum