Genel Kurul Öncesi Eski Bilgilerin Revize Hali

cetvel

Tanınmış Üye
Divan Heyeti : Toplantı Başkanlığı doğrumudur ?
Katip : Tutanak Yazmanı doğrumudur ?
Divan Başkanı : Toplantı Başkanı doğrumudur ?
Hazirun cetveli : Hazır Bulunanlar listesi

Eski TTK da yönetim kurulu üyelerine TTK 334 ve 335 maddeleri uyarınca yetki verilmesi, yeni maddeler hangileridir.?
ilansız çağrı eski TTK madde 370. şimdi TTK Yön.madde 12 mi demek lazım.

bir önceki genel kurulda denetçi seçilmişti. şimdi denetçi ibra edildikten sonra tekrar seçip seçmeyeceğimizi belirtecekmiyiz. sizler denetçi konusunda toplantı tutanağını nasıl belirtiyorsunuz.

Hazır bulunanlar listesinde Temsilci türü kısmına ne yazmak lazım. ( bizim ortaklar gerçek kişi ve hepside asaleten toplantıya katılacaklar. organın temsilsici, bağımsız temsilci , kurumsal temsilci ,tevdi eden temsilci, ifadeleri yazmaktadır. )

payların edinim şekli ve tarihi : kısmına borsa dışı yazdım ama payların edinme tarihi bilgisine ulaşamıyorum. çok eski bir firma sizler doldurmadan genel kurul yaptınız mı
Teşekkürler.

divan heyeti : Toplantı başkanlığı doğrumudur ? Evet
katip : Tutanak yazmanı doğrumudur ? Evet
divan başkanı : Toplantı başkanı doğrumudur ? Evet
hazirun cetveli : Hazır bulunanlar listesi evet

eski ttk da yönetim kurulu üyelerine ttk 334 ve 335 maddeleri uyarınca yetki verilmesi, yeni maddeler hangileridir.? 395 ve 396
ilansız çağrı eski ttk madde 370. şimdi ttk yön.madde 12 mi demek lazım. Madde 416

bir önceki genel kurulda denetçi seçilmişti. şimdi denetçi ibra edildikten sonra tekrar seçip seçmeyeceğimizi belirtecekmiyiz. Sizler denetçi konusunda toplantı tutanağını nasıl belirtiyorsunuz. Gündemde denetçi seçimi maddesi olmayacak.

Hazır bulunanlar listesinde temsilci türü kısmına ne yazmak lazım. ( bizim ortaklar gerçek kişi ve hepside asaleten toplantıya katılacaklar. organın temsilsici, bağımsız temsilci , kurumsal temsilci ,tevdi eden temsilci, ifadeleri yazmaktadır. ) asaleten

payların edinim şekli ve tarihi : Kısmına borsa dışı yazdım ama payların edinme tarihi bilgisine ulaşamıyorum. çok eski bir firma sizler doldurmadan genel kurul yaptınız mı
teşekkürler.
tarih kısmı boş kalabilir

Teşekkürler.
Mart ayında hisse devri oldu . her ne kadar 2012 yılı genel kurulu yapılsa da mart ayındaki revizeye göre hazır bulunanlar listesini hazırlayacağız değil mi ?

Genel kurul tarihi öncesi son hisse durumunu yazacaksınız. Düşünün 2012 yılında ortak olan bir kişi 2013 şubat ayında bütün hisselerini devretti, genel kurula hangi sıfatla katılacak?

Divan Heyeti : Toplantı Başkanlığı doğrumudur ?
Katip : Tutanak Yazmanı doğrumudur ?
Divan Başkanı : Toplantı Başkanı doğrumudur ?
Hazirun cetveli : Hazır Bulunanlar listesi

Eski TTK da yönetim kurulu üyelerine TTK 334 ve 335 maddeleri uyarınca yetki verilmesi, yeni maddeler hangileridir.?
ilansız çağrı eski TTK madde 370. şimdi TTK Yön.madde 12 mi demek lazım.

bir önceki genel kurulda denetçi seçilmişti. şimdi denetçi ibra edildikten sonra tekrar seçip seçmeyeceğimizi belirtecekmiyiz. sizler denetçi konusunda toplantı tutanağını nasıl belirtiyorsunuz.

Hazır bulunanlar listesinde Temsilci türü kısmına ne yazmak lazım. ( bizim ortaklar gerçek kişi ve hepside asaleten toplantıya katılacaklar. organın temsilsici, bağımsız temsilci , kurumsal temsilci ,tevdi eden temsilci, ifadeleri yazmaktadır. )

payların edinim şekli ve tarihi : kısmına borsa dışı yazdım ama payların edinme tarihi bilgisine ulaşamıyorum. çok eski bir firma sizler doldurmadan genel kurul yaptınız mı
Teşekkürler.

Bu şekilde yazarsanız büyük ihtimalle tescilden geri döner. Hukuk lazfzı burda çok önemlidir. Bana kalırsa elbette dilde sadeleşmek doğru ama malesef uygulamada başınız büyük sorunlar çıkar.

ana sözleşmedeki aşağıdaki maddeleri değiştirmek istediğimde bakanlık temsilcisine gerek yok değil mi ?
Madde 7 Yönetim Kurulu ,
madde 10 Şirketin temsili
Madde 13 Denetçiler
Madde 15 Genel Kurul
Madde 17 toplantıda bakanlık temsilcisi bulundurma
Madde 21 İlan
Madde 26 Karın tespiti ve dağıtımı
Madde 27 Yedek akçe
Teşekkürler.

Sayın cetvel,

6102 sayılı Kanunun 333.Maddesinde esas sözleşme değişikliğinde Bakanlığın iznine bağlı olduğu vurgu yapılmış.

V - Devletin gözetimi
1. İzin
MADDE 333- (1) Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca yayımlanacak tebliğle, faaliyet alanları belirlenip, ilan edilecek anonim şirketler Sanayi ve Ticaret Bakanlığının izni ile kurulur. Bu şirketlerin esas sözleşme değişiklikleri de aynı Bakanlığın iznine bağlıdır. Bakanlık incelemesi sadece kanunun emredici hükümlerine aykırılık bulunup bulunmadığı yönünden yapılabilir. Bunun dışında hukuki konumu, niteliği ve işletme konusu ne olursa olsun anonim şirketin kuruluşu ve esas sözleşme değişiklikleri herhangi bir makamın iznine bağlanamaz.

Olarak belirtilmiş.

Yine, 15.11.2012 tarih ve 28468 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığından:
ANONİM VE LİMİTED ŞİRKETLERİN SERMAYELERİNİ YENİ ASGARİ TUTARLARA YÜKSELTMELERİNE VE KURULUŞU VE ESAS SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİ İZNE TABİ ANONİM
ŞİRKETLERİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ

Hangi şirketlerin genel kurul toplantısında bakanlık temsilcisi bulundurması gerektiği tebliğ edilmiştir.

Kuruluşu ve esas sözleşme değişikliği işlemleri Bakanlık iznine tabi olan şirketler
MADDE 5 – (1) Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri, tüketici finansmanı ve kart hizmetleri şirketleri, varlık yönetim şirketleri, sigorta şirketleri, anonim şirket şeklinde kurulan holdingler, döviz büfesi işleten şirketler, umumi mağazacılıkla uğraşan şirketler, tarım ürünleri lisanslı depoculuk şirketleri, ürün ihtisas borsası şirketleri, bağımsız denetim şirketleri, gözetim şirketleri, teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketleri, 28/7/1981 tarihli ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa tabi şirketler ile serbest bölge kurucusu ve işleticisi şirketlerin kuruluşları ve esas sözleşme değişiklikleri Bakanlığın iznine tabidir. Ancak, kayıtlı sermaye sistemine kabul edilen Sermaye Piyasası Kanununa tabi halka açık anonim şirketlerin kayıtlı sermaye tavanı içinde yapacakları sermaye artışlarında Bakanlık izni aranmaz.

Yukarıda sayılan Anonim şirketler ise,
sermayenin arttırılması veya azaltılması,
kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi ve kayıtlı sermaye sisteminden çıkılması, kayıtlı sermaye tavanının arttırılması veya faaliyet konusunun değiştirilmesine ilişkin esas sözleşme değişikliği,birleşme, bölünme veya tür değişikliği konuları bulunan genel kurul toplantılarında bakanlık temsilcisi bulunmak zorundadır.

Sermayenin en az onda birini oluşturan pay sahipleri tarafından gerekçeleri de bildirilmek suretiyle bakanlık temsilcisi görevlendirilmesi de talep edilebilir.
Bakanlık temsilcisi bulundurulması gereken genel kurullarda bakanlık temsilcisi bulundurulmaz ise alınan kararlar geçersiz sayılacaktır.

Yeni TTK 617.maddesine göre anonim şirketlerdeki genel kurullara ilişkin hükümler limited şirketler içinde uygulanacaktır.Bakanlık temsilcisine ilişkin anonim şirket düzenlemesinin limited şirketlerde uygulanmayacağı ilgili maddede belirtilmiştir.

TTK MADDE 617
(3)

Toplantıya çağrı, azlığın çağrı ve öneri hakkı, gündem, öneriler, çağrısız genel kurul, hazırlık önlemleri, tutanak,yetkisiz katılma konularında anonim şirketlere ilişkin hükümler, Bakanlık temsilcisine ilişkin olanlar hariç, kıyas yoluyla uygulanır. Her ortak kendisini genel kurulda ortak olan veya olmayan bir kişi aracılığıyla temsil ettirebilir.

İyi Günler.