Genel Kurul

Üyelik
25 Ara 2006
Mesajlar
59
Merhaba,
Kooperatiflerde Genel kurul süreleri nelerdir.İçerik olarak A.Ş.ler deki gibimidir.Farklı bir durum sözkonusumu
Birde defter bilgileri Ticaret sicil memurluğuna bildirilmelimidir?
 
N

NİSAN

Ziyaretçi
Ynt: Genel Kurul

KOOPERATİFLER KANUNU
3. Şekil:

Madde 45 - (3476 S.K.un 11.md.değişen şekil) Genel kurul olağan ve gerektiğinde olağanüstü olarak toplanır. Olağan toplantının her hesap devresi sonundan itibaren 6 ay içinde ve en az yılda bir defa yapılması zorunludur.
Genel kurul, anasözleşmede gösterilen şekil ve surette toplantıya çağrılır.

Toplantı nisabı anasözleşmede gösterilir. Ancak yapı kooperatiflerinin genel kurul toplantılarında ortakların en az 1/4'ünün şahsen veya temsilen hazır bu lunmaları şarttır.

Genel kurul toplantı tarihi, yeri ve gündemi toplantıdan en az 15 gün önce ilgili bakanlığa ve mülki idare amirliğine yazılı olarak bildirilir.

Genel kurulun sevk ve idaresi, ortaklar veya üst kuruluş temsilcileri arasında seçilen başkan ve üyeler tarafından sağlanır.
 
Üst