Genel Tatil, Resmi Tatilde İş Akti Fesh Edilebilir mı?

Merhabalar Arkadaşlar,

Resmi veya genel tatilde istifa edildildiğine işveren kabul etmeli midir yoksa onayı ilk işgünü mü vermelidir?

İş yeri olarak bu günlerde istifaları kabul etmiyoruz. Hafta içi 5 gün içinde olabiliyor. (cumartesi pazar hariç)

Sizler nasıl yapıyorsunuz?

Genel tatil günü işten çıkarma

Merhaba,

Genel tatil günü işten çıkarma, kullanılan bir uygulama değildir.Örnek işçi A pazar günü istifanı verdi, o zaman bu işçi pazar gün çalıştı yani
bordroda pazar çalışması göstermek gerekli.Eğer gösteriyorsanız sorun yok.Resmi tatillerde aynı.

Kolay gelsin

genel tatil, resmi tatilde iş akti fesh edilebilir mı?

eğer o günlerde çalışıyorsanız olabilir. Çalışmıyorsanız iş günlerinde olmalıdır.

genel tatil, resmi tatilde iş akti fesh edilebilir mı?

Merhaba;

Normal şartlar altında, işçinin hafta tatilinin öncesinde tam çalışmış olması, hafta tatili hakkını verir.Kişi istifasını verir ise, örneğin;10.07.2005 tarihinde verdiğini farz edersek, çıkış tarihide 10.07.2005 olur.Bunun kanunen bir sakıncası yok.İşçiniz işyerinizden ayrılmasaydı ona hafta tatili ücretini verecektiniz zaten...

Kolay gelsin.

Ynt: genel tatil, resmi tatilde iş akti fesh edilebilir mı?

Merhabalar...

Şöyle bir sorum olacak...

Diyelim ki işçi 28 ekim günü personel servisine gelip 29 ekim itibariyle geçerli olmak üzere istifa dilekçesini verdi.Bu şartlarda işçinin işten çıkış tarihi 29.10.2009 olacak...Bu durum iş kanuna uygunmudur?

İlginiz için teşekkürler...

İhbar süresi var . Bir gün sonra ayrılamaz.

İşverende ihbar süresi talebinde bulunmuyorsa ?

üstad istifa ne demektir? istifa sözlü yada yazılı bir sözleşme ile yasal hale getirimiş olan yapılması gereken bir görevin bir vazifenin, sözleşmeden doğan tüm haklardan feragat edilmesi ve sözleşmeden doğacak tüm yasal yaptırımların kabullenilmesi koşulu ile görevden vazgeçmektir. bu görevi şu tarihte bitiriyorum bu haklardan şu tarih itibari ile vazgeçiyorum gibi bir durum söz konusu olamaz. yani istifa tarihi ileriki bir tarih olamaz. siz ihbarda bulunmuyorsunuz istifa ediyorsunuz. sizin söylediğiniz ancak ihbar olur. bu durumdada işçi arkadaşlarında belirttiği gibi işyerinde çalışmadığı bir gün itibari ile istifa vermesi söz konusu değildir. ancak istifa eden taraf noter kanalı ile ihtar çeker ve yasada sözleşme bitiş tarihini ihtarın işveren eline geçtiği tarihi sözleşme bitim tarihi kabul ederse o zaman sizin söylediğiniz gibi bir durum söz konusu olabilir ki. yasanında böle bir hükümde bulunacağına ihtimal vermiyorum... saygılarımla...

İstifa eden . Ben ayrılıyorum eyvallah diyemez. İstifa mektubunu verip ihbar süresince çalışır.

sayın güroy dersede ihbar süresi kadar tutar maaşından kesilir. yasanın yaptırımı bu. yani diyemez demeyelimde. derse yasal yaptırımınada katlanır diyelim. saygılarımla...

Tamam evet yada öder ihbar süresine ait bedeli çeker gider.

Sanırım ben yanlış ifade ettim...

Şimdi söyle açıklayayım.
İşçi 28.10.2009 tarihinde bir istifa dilekçesi yazmış ve işten ayrılma süresinide 29.10.2009 yazmış resmi tatil günü.Yani kısacası 30 ekimde çalışmayacağını ifade etmiş.İşveren açısından işi 29.10.2009 tarihinde bırakması sorun teşkil etmiyor ve işveren istifa dilekçesini ihbar süresini istemeden hemen çıkış işlemlerini yaptırıyor.

Benim öğrenmek istediğim soru ise şu!
Eleman 29 ekimde istifa edebilir mi? Yoksa takip eden iş gününde mi istifa etmeli
?

Ayrıca işeveren herhangi bir kesinti yapılması taraftarı değil.Elemanla arayı bozmadan istifa tarihinde işlemlerini bitirmek istiyor.

nguroy ' Alıntı:
İstifa eden . Ben ayrılıyorum eyvallah diyemez. İstifa mektubunu verip ihbar süresince çalışır.

Bunu uygulayan kaç kişi var allah aşkına , ya da şöyle düşünün adam çalışmak istemediği için istifa ediyor , çalışmak istemeyn birini ihbar süresince çalıştırmak istesende ne kadar verimli olabilir dersniz , üstelik üste birde maaş ve prim ödeyeceksiniz. Gereksiz bir uygulama bence

Ynt: Genel Tatil, Resmi Tatilde İş Akti Fesh Edilebilir mı?

Sorun olmaz istifa edebilir. Zaten yasal olarak ilk iş günü geçerli olur.

ozytml ' Alıntı:
Sanırım ben yanlış ifade ettim...

Şimdi söyle açıklayayım.
İşçi 28.10.2009 tarihinde bir istifa dilekçesi yazmış ve işten ayrılma süresinide 29.10.2009 yazmış resmi tatil günü.Yani kısacası 30 ekimde çalışmayacağını ifade etmiş.İşveren açısından işi 29.10.2009 tarihinde bırakması sorun teşkil etmiyor ve işveren istifa dilekçesini ihbar süresini istemeden hemen çıkış işlemlerini yaptırıyor.

Benim öğrenmek istediğim soru ise şu!
Eleman 29 ekimde istifa edebilir mi? Yoksa takip eden iş gününde mi istifa etmeli
?

Ayrıca işeveren herhangi bir kesinti yapılması taraftarı değil.Elemanla arayı bozmadan istifa tarihinde işlemlerini bitirmek istiyor.

Arkadaşlar kitaplarda yazan kanunlarla gerçek hayatı karıştırıyor galiba.
Pazar günü gibi düşünün işçi c.tesi geldi istifa dilekçesini verdi. Yönetim onayladı ise siz o işçinin çıkışını c.tesi yapamazsınız. Pazar günü yapmalısınız. 28 ekimde dilekçe veren işçiyide 28 ekimde değil 29 ekimde çıkartacak gibi yapacaksınız. Ama bu işlemleri 30 ekimde yapmanız gerekiyor. Çünkü 1 gün önceden çıkış yapamazsınız.
İşçi 30 ekimde gelir ilişiğini kesersiniz ve işten çıkış bildirgesini 29 ekim itibarı ile yapar ve bildirgeyi işçiye imzalatırsınız.
Ben işverenin işçiden ihbar tazminatı aldığını hiç görmedim. Yasalarda bazen yazsada Reelde bu pekde mümkün değil.

real01 ' Alıntı:
sayın güroy dersede ihbar süresi kadar tutar maaşından kesilir. yasanın yaptırımı bu. yani diyemez demeyelimde. derse yasal yaptırımınada katlanır diyelim. saygılarımla...
Sn.real, işveren ihbar tazminatını çalışanın onayı olmadan maaştan kesemez.Ancak dava açıp alabilir.

keremcem ' Alıntı:
... çalışanın onayı olmadan maaştan kesemez.Ancak dava açıp alabilir.
kanuni dayanağınız?

İş kanunu 17 madde bildirim süresine ait ücretin ödenerek sözleşmenin derhal feshi hakkını işverenin feshi durumunda sadece işveren için düzenlemiştir.
İşçinin ücretinden ne şekilde kesinti yapılacağı da 38.maddede açıklanmıştır.
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=30743.0