zirve

Gerçek Usülde Bir Mükellefin Aracını Envantere Kaydetme

Üyelik
21 Tem 2005
Mesajlar
365
Selam
Arkadaşlar bir haftadır Gerçek usülde bir mükellefin aracını envantere kaydetme şeklini ve vergi dairesine verilecek dilekçe örneği konusunda yazdım.Bir cevap almadım.Kim yazarsa düğününde halbur ile su çekecem. :lol: Saygılar...


Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Sayın muratt bu konu forumda çok geçti. Bu nedenle herhangi bir yanıt alamamışsındır. Arama Motorunu kullanırsan veya eski konuları okursan bir çok başlıkla karşılaşacaksın.

Eğer faaliyet konunuz taşıt işletmesi değilse bildirim yapılmasına gerek olmadığını düşünenler var. Bende böyle düşünenlere dahilim. Bu güne kadar hiç bildirmedim.

Bir standartı olmadığı için bildirmeye karar verdiysen dilekçeyi kafana göre yaz.
 
Üyelik
23 Tem 2005
Mesajlar
76
Konum
TEKİRDAĞ
ben vergi dairesine bildirimde bulunuyorum.
biliyorsun bildirimlerde 1 aylık süre var bana göre bildirmekte fayda var bildirim tarihine göre masrafları gider yazabilirsin kdv yi indirim konusu yapabilirsin. ama satışta dikkat edeceğin unsurlar var aracın binek araç mı ticari araç mı buna göre kdv hesaplıyorsun aracı işletmenin aktifine kayıtlayacaksın ve amortisman ayıracaksın. binek araçlarda kullanılmış olanlarda alışlarda %1 satışta kdv %1 diğerlerinde kamyonet vb araç alışlarında %18 satışlarındada %18 dir.
ben bu şekilde yapıyorum yazacağın dilekçeyide kafana göre yorumla ... kayıtlı ... yım ... tarihinde .....yı aldım .. tarihinde kullanmaya başlıyorum bilgilerrinize diye falan eklerinede noterdeki satış sözleşmesi ve ruhsat fot. ekleyeceksin ayrıca aracın ruhsatını ticariye çevirmen gerekecektir fakat bunu genelde yapmıyoruz. bir sıkıntıda olacağını zannetmiyorum
AKIK AKILDAN ÜSTÜNDÜR....:))
 
Üst