Gerçekleşmemiş satış için kesilen faturanın iadesi

merhabalar
Bir mükellefimiz kasım 2009 da kestiği faturayı müşterisine göndermiş,kendi kayıtlarına almış ve beyan edip kdv.sini ödemiş.ancak ocak 2010'da müşteri bu faturanın hatalı kesildiğini kendisine böyle bir mal gelmediğini söyleyerek faturayı geri göndermiş.Gerçekten de fatura yanlış kesilmiş.Karşı firma bu faturaya ilişkin giriş yapmamış,dolayısı ile iade faturası da kesmemiş.Şimdi mükellefimiz bu fatura için ters kayıt yaparsa elinde bir alış faturası ya da iade faturası olmadan kdv indirmiş olacak ,bu durumda ne yapmamız gerekir?Teşekkür ederim.

Ynt: Gerçekleşmemiş satış için kesilen faturanın iadesi

karşı firmaya rica edeceksiniz Aralık ayına(kapatmamışsa)kesecek..

Cevabınız için teşekkür ederim ama karşı firma kayıtlarına almayı kabul etmiyor dolayısıyla fatura kesemez.Ben o yüzden burada yardım istedim.

-Kasım ayına düzeltme beyannamesi verilebilir.
-Karşı firmanın aralık ayına işletilip, iade faturası kestirilebilir.
-Siz kendi kayıtlarınıza aralık ayında ters kayıt yapabilirsiniz.
-Siz kendi kayıtlarınıza aralık ayında iade faturası gibi işleyebilirsiniz.

Doğrusu yanlışı hepsi bu diye düşünüyorum.!
Tercih sizin.!

Bende aynı sorunu yaşadım. Kestiğimiz faturayı alıcı anlaşmazlıkdan dolayı kayıtlarına almamış 3 ay sonra iade etti. Faturanın bütün suretleri bende olduğu için ters kayıtla iptal işlemi yaptım. KDV sini de indirdim.

bulent249 ' Alıntı:
Bende aynı sorunu yaşadım. Kestiğimiz faturayı alıcı anlaşmazlıkdan dolayı kayıtlarına almamış 3 ay sonra iade etti. Faturanın bütün suretleri bende olduğu için ters kayıtla iptal işlemi yaptım. KDV sini de indirdim.

ters kayıt işlemini nasıl yaptınız . ?
eger karşı taraf faturanızı kayıtlarına alıp tarafınıza iade faturası kesmedi ise ters kayıt yapma şansınız yok

Kesilen fatura kur farkı faturası. Alıcı kabul etmedi. Tutarı 15.000 TL.+KDV. Bs formunda da beyan edildi. Cezasına katlanacağız.