Geriye Dönük Teşvik

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Sgk da geriye dönük teşvik alıp, alamadığımızı nasıl anlayabiliriz ?

Saygılarımla

Sgk nın sistemi üzerinden olmuyor mu ? Bu firmalar ile çalışmak zorunda mıyız ?

çekincem güvenilir firma bulmak, sgk şifrelerini vereceğiz sonuçta bize güvenen mükelleflerin

Görüştüğümüz bir sgk müdürünün dediğine göre genelge çıktıktan sonra sadece bir dilekçe verilecek geri kalan tüm işlemleri sgk yapacak. Tüm bilgiler bizde var zaten dedi. Yani her ay için biz inceleme yapıp iptal ek vermiycez. Tek dilekçe verilecek sgk halledecek geri kalan işlemleri. O firmalara para kaptırmayın bence.

Biz sorgulama yaptırdık aracı bir firmaya .

Yalnız aklıma takılan bir soru var .

Geriye dönük teşviklerin iadesi genelde bence işci sayısı ile alakalı ek işici alımı yani.

Ama bunların işkura kayıtlı olma 6 ay işsiz olma mesleki yeterlilik belgesi olması gibi özel şartları var.

Verilen teşviklerin sorgusu sadece işci sayısı bazında yapılacak herhalde ileride yapaılacak bir kontrol ile iptal etmesinler teşvikleri.

Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Zaten 5510 harici sgk teşviği almak öncelikli bölgede değilseniz oldukça zor.

(aracı firmaların sitesini inceledim , sonra bu yazılımı satan firmanın sitesini inceledim .Şifre ile bildirgeleri sistemden çekiyor excele atıyor formüllüyor falan gibi yazılım geliştirmişler)

Son düzenleme:
Zaten ebildirgede teşvikle ilgili inceleme yapıp kayıt yapılan yer var. Program o sayfaya bağlanarak oradan otomatik sorgulama yapıyor.

Arkadaşlar merhabalar. Ben direkt İstanbul SGK il müdür yardımcısıyla görüştüm. Geçmişe dönük teşvik kontrollerini yapılmasının çok zor bir şey olmadığını ifade etti. Zaten şifreler bizde. 4447 geçici 10. madde teşviklerini kontrol edebiliyoruz zaten. Söz konusu her personel için tek tek inceleyip liste halinde bir tablo oluşturup dilekçeyle kuruma ek iptal vereceğiz. 4447/ 17 de ise nasıl kontrol yapacağımızı henüz anlayamadım. Şu an fiili olarak hiç çalışma yapmadım. Biraz bekleyip başkalarının nasıl yaptığına da bakmak gerekir. Şayet daha önce yapan arkadaşlar olursa burada bizle paylaşırlarsa çok iyi olur. Danışmanlık firmaları bu çalışma için çok büyük rakamlar talep ediyorlar ve dediğiniz gibi ne kadar güvenilir orası tartışılır.

Arkadaşlar merhabalar. Ben direkt İstanbul SGK il müdür yardımcısıyla görüştüm. Geçmişe dönük teşvik kontrollerini yapılmasının çok zor bir şey olmadığını ifade etti. Zaten şifreler bizde. 4447 geçici 10. madde teşviklerini kontrol edebiliyoruz zaten. Söz konusu her personel için tek tek inceleyip liste halinde bir tablo oluşturup dilekçeyle kuruma ek iptal vereceğiz. 4447/ 17 de ise nasıl kontrol yapacağımızı henüz anlayamadım. Şu an fiili olarak hiç çalışma yapmadım. Biraz bekleyip başkalarının nasıl yaptığına da bakmak gerekir. Şayet daha önce yapan arkadaşlar olursa burada bizle paylaşırlarsa çok iyi olur. Danışmanlık firmaları bu çalışma için çok büyük rakamlar talep ediyorlar ve dediğiniz gibi ne kadar güvenilir orası tartışılır.
4447/10 md.
yeni işe girişlerde ortalama artışına ilaveten
işe girenlerin
en az 6 ay işsiz
aynı meslek kodunda çalışma
işkura kayıtlı olma gibi şartları var diye biliyorum
direk işci ortalama hesabından gidip sonradan teşvik iptali ile karşılaşmayın sgk il müdür yrd bunlarıda sorun aslında direkt onun söylemesi lazım idi.

danışmanlık yapan firmada bizden %15-20 arası rakam istedi tabi direk işci sayısını kontrol ediyor onlar
basit bir program yazmışlar e bildirgeleri çekiyor database atıyor geçmiş aylarla karşılaştırma yapıyor şu kadar teşvik alabilirsin diyor
diğer şartları söylemiyorlar bile o sizin sorumluluğunuzda onlar komisyonu alacaklar sonra siz uğraşacaksınız!

Son düzenleme:
1 nisan 2011 den itibaren mi faydalanabiliyor yoksa nisan 2018 den geriye dönük 6 ay mı ?

31 mayısa kadar başvuru yaparsanız 6111 sayılı teşvik çıktığı günden bugüne kadar yararlanmamış olduğunuz tüm aylardan yararlanacaksınız.

31 mayıstan sonra geriye dönük 6 aya düşecek yararlanma süresi.

Siz sgk ya hangi tarihler araliğinda hangi tesvikten yararlanmak istediginiz hakkinda dilekce verirseniz onlar tutari hesaplayip size bildiriyor ve nakit mi yoksa mahsup mu istediginizi sorarakta ona gore iade yapiyorlar.

Hangi teşvikten faydalanacağımızı bilmiyor isek ? Genel bir dilekçe ile kabul oluyor mu ?
Yani 6111 mi 4447 mi

6111 sayılı teşvik 4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi ile çıkan bir teşviktir. Yani temelde ikisi aynı şey aslında.

İşçi tüm şartlartı taşıyorsa iş kur kaydı olmasa dahi kayıt alsak sıkıntı yaşar mıyız acaba.2 ay da yararlanmayı unuttuğumuz 46486 sayılı kanun indirimi var.Bu kanun da dahil mi kanuna üstatlar.

Siz sgk ya hangi tarihler araliğinda hangi tesvikten yararlanmak istediginiz hakkinda dilekce verirseniz onlar tutari hesaplayip size bildiriyor ve nakit mi yoksa mahsup mu istediginizi sorarakta ona gore iade yapiyorlar.

Merhaba;
Bu durum ile ilgili kesin bir bilgi var mı?Bizi de aydınlatır mısınız?