Gider Makbuzu Olabilir mi?

ece

arkadaşlar herkese hayırlı olsun..
benim sormak istediğim; tam sigortalı olarak biryerde çalışırken başka bir firmaya eğitim vermek durumunda bunu nasıl belgeliyoruz. gider makbuzu felan mı kesiliyor zannedersem buda kaldırılmış ne gibi bir uygulama yapmak gerekmekte..
bilgi verirseniz sevinirim.
Teşekkürler -saygılar

bu personel orada da çalışan gibi görünecek fakat sigorta primi kesintisi yapılmayacak sadece vergi hesaplanacak. Bu personel takip eden yılın mart ayında da muafiyetler hesaplanarak gelir vergisi beyannamesi verecek.

mehmet beyin söylediği doğru bende aynı düşünüyorum.

cevabınız için teşekkür ederim ama sanırım sorum eksik oldu; sürekliliği olan bir iş değilse yani sadece birkaç gün verilicekse(yılda) bu durumda nasıl uygulama yapılır ?

BANA GÖRE EĞER ARIZİ BİR DURUM İSE GİDER MAKBUZUNDAN BAŞKA ÇÖZÜM YOKTUR.

GİDER MAKBUZU İÇİN NEREYE BAŞVURMAM VEYA NE YAPMAM GEREKİR.

gider makbuzu hakkında

gider makbuzu bastırabilmeniz için firmanızın vergi levhasını bağlı olduğunuz ilin matbbasına giderek gider makbuzunu maliyden onaylı olarak bastırabilirsiniz.

değerli forumdaşlar,
bahsedilen gider makbuzu değil gider pusulasıdır. bu kişiler için gider pusulası düzenlenmesi daha uygundur. çünkü bu ücret değil daha ziyade serbest meslek erbabıdır. gelir vergisi madde 94'e göre;
     2. Yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra
edenlere yapılan ödemelerden (noterlere serbest meslek faaliyetlerinden
dolayı yapılan ödemeler hariç);
     a) 18 inci madde kapsamına giren serbest meslek işleri dolayısıyla
yapılan ödemelerden, %17
     b) Diğerlerinden, %20
vergi kesintisi yapılır.

gider pusulasını anladığım kadarı ile işyeri kesiyor (eğitim faaliyetinden faydalanan kuruluş) eylemi gerçekleştiren(başka bir işyerinde tam gün sigortalı olarak çalışan, serbest meslek makbuzu veya herhengi bir şeye sahip olmayan) kişi bişey yapmıyor mu ozaman?

gider pusulasıdır

doğrudur gider pusulasdır.ama Diğer Ücretli kısmında gösterilmesi gerekmektedir.%15 Stopaj kesintisi yapılması gerekmektedir.Firma gider
pusulasını karşı tarafa imzalatarak ödeme yapacaktır.Bunuda muhesebe
defterine resmi hesaplarına yazarak gider kaydedecektir.

Gider Pusulası; Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak zorunda olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin VERGİDEN MUAF ESNAF’a yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için bir gider pusulası tanzim ederek işi yapana veya emtiayı satana imza ettirmek mecburiyetinde oldukları belgelerdir (VUK 234).

BU DURUMDA ZATEN ESAS İŞYERİ İTİBARİYLE ÜCRETLİ STATÜSÜNDE GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLAN KİŞİYE NASIL GİDER PUSULASI DÜZENLEYEBİLİRİZ?