fonradar

Gider Pusulasında Kdv İndirimi

Sayın arkadaşlar

iade edilen bir mala ilişkin gider pusulası düzenlenirken pusula üzerinde kdv ayrımına gidiliyormu ve bu indirim beyannamede ne şekilde gösteriliyor?

Bu konu daha önce tartışılmıştı.

Arama motorunu kullanmanı öneririm.

Sayın Murat16,

Nihai tüketicilerden iade alınan mallar için düzenlenecek gider makbuzunda KDV'ni göstererek indirim konusu yapabilirsiniz.(54 s.n. KDV Teb.A/1 Böl.)

M.Kemal' Alıntı:
Sayın Murat16,

Nihai tüketicilerden iade alınan mallar için düzenlenecek gider makbuzunda KDV'ni göstererek indirim konusu yapabilirsiniz.(54 s.n. KDV Teb.A/1 Böl.)

ilginize teşekkür ederim.

Gider Pusulası KDV

Merhaba,
Sn.M.Kemal
Konuyu okudum açıklayıcı bilgileriniz için bende ayrıca teşekkür etmek istedim.Yalnız sormak istediğim bir şey var.Gelirler Müdürlüğünün intenet sitesinde KDV kanunu Tebliğilerinde 54 nolu tebliğin altında "(*) Yürürlükten Kaldırılmıştır. (Zamanaşımı süresi içinde geçerlidir.)" şeklinde bir açıklama var.Bunun ne anlama geldiğini biliyormusunuz.Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın kbaybora,

İlgili tebliğin yürülükten kaldırılan bölümü, " Götürü Gider " uygulaması ile ilgili kısımdır.

Sayın M.Kemal in bahsetmiş olduğu konu hala yürürlüktedir.

Sn. kbaybora,

Siz Sn. M.Kemal Beyi muhatab alarak açıklama istemişsiniz. Ama eğer kusura bakmazsanız ben haddim olmayarak bir tespit yapacağım. Sn. M.Kemal hoşgörünüze sığınıyorum. :D

Anılan tebliğde iptal edilen bölüm Götürü Vergilendirme yani A1 bölümüdür. Bizim konumuz ise B/1' de düzenlenmiş olup halen yürürlüktedir.

Sn. A.B.G

Aynı anda cevablamayı yapmışız, sizinki önce düşmüş. Cevabınız üzerine cevap gibi olmuş kusura bakmayın.

Değerli arkadaşlar,

54 s.n.KDV tebliğinin B/1 bölümü yerine A/1 bölümü yazmışım.A bölümü iptal edilmiştir.Teşekkür ederim.

54 nolu tebliğin altında "(*) Yürürlükten Kaldırılmıştır. (Zamanaşımı süresi içinde geçerlidir.)" şeklinde bir açıklama var.Bunun ne anlama geldiğini biliyormusunuz

Bu şu anlama geliyor.

Diyelim ki 200 yılında yürülükte olan bir hüküm 2003 yılında yürülükten kaldırıldı.
Siz, 2000 yılında söz konusu hükümün aksine işlem yaptınız.
Defterleriniz de 2004 yılında incelemeye alındı.
2000 yılında yürürlükte olan tebliğ gereği size tarhiyat yapılmak istendi.
Siz, bu tebliğin 2003 yılında yürülükten kaldırıldığını, dolayısıyla 2004 yılında 200 yılına ait bu işlem için ceza kesilemeyeceğini öne süremezsiniz.

Çok ilginç,

Az önceki cevapta 2000 yılını hep 200 yılı olarak yazmışım

2000 yılı olacaktır.