fonradar

Gider Pusulasının Kapsamı

selamlar,

Mükellef, bir yazilim firmasında yarı zamanli calisiyor.

Bu kisi sirketlere danismanlik veriyor.
karsiliginda sirketler gider pusulası ile ödeme yapiyor.

Bu kişi, bir şirkete bir defa danismanlik veriyor ,sirket gider pusulası ile odeme yapmis....
sonra bu sirket baska danismanliklarda istiyor son bir yilda ayda iki-üç kere gider pusulası ile ödeme yapmaya baslamislar.
-Bu durumda gider pusulasını kesen firmanin yaptigi islem hatali bu durumda idare ne gibi bir yaptirim uygular ?

su an, bir danismanlik firmasi bu kisiye sen is arama biz isi sana bulacagiz sen işi yaparsin kazanci paylasalim demis.
fakat danismanlik firması da gider pusulası kesip odeme yapiyor.

sahsen,
-danismanlik firmasinin ucret ödemesidir bu diye dusunuyorum bordroya almaları lazım.
-yada bu kisi serbest meslek kesmeli.

farkli bir yaklasimi olan var mi ?

bir firma ayni kisiye bir yil icinde kac defa gider pusulası kesebilir, sonucta bu kisi emekli de olabilir ve bir kaç ay icin bu isi yapabildigi de oluyor, mesela daha once calistigim aş firmasinda bir profesor bir sirkete egitim veriyordu prof bunun icin samsun'dan istanbul'a yilda 15 gunluge geliyor egitimi veriyor yili kapatiyordu sirkette gp ile hallediyordu.

Sayın makuli,
Size katılıyorum.Bence artık bu olay arızi değil devamlılık arzettiğinden, serbest meslek faaliyeti ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir.
Vergiden muaf esnaf kapsamına girmiyor istisna kapsamına girmiyor.
Gider pusulası kesen açısından en basitinden aklıma gelen kdv sorumluluğu...
Bu konuda GVK 221 nolu tebliği inceleyiniz...

Sayın Metyo,

Şöyleki hizmet teslimi sebebiyle kdv söz konusu, fakat GP kesildiği için bir yere dayandıramadım.

Şahsen, GP'yi kesen şirket kdv kaçırmış anladığım kadarı ile fakat günlük işlemlerde oldukça büyük firmalarda dahil olmak üzere GP için kdv kesintisi yapan hiç görmüyorum.

Gider pusulasında kdv kesilmesinden bahsetmedim.Arızi bir işlem olmadığından devamlılık arzettiğinden,serbest meslek faaliyeti kapsamında değerlendirilip kdv ye de tabi tutulmasını gerektiğini,bu durumda gider pusulasını kesen firmanın sorumlu sıfatı ile kdv 2 de bunu beyan etmesi gerekmektedir.Sorumluluktan kurtarır mı bilmiyorum.Zira bu beyanı vermekle işlemin arızi bir işlem olmadığını devamlılık arzettiğini dolaysıyla serbest meslek faliyeti kapsamında makbuz alması gerektiğini kabul etmiş olur.
Açıkçası yapılan işlemlerin kanuna uygun olmadığını düşünüyorum.
Aksi istisna muaflık vs konusunda farklı yaklaşımı olan varsa yazsın bizde öğrenelim.

GVK 221 Tebliğde bahsedilen bir husus dikkatimi çekti.

Bu tebliğde üstüne basarak gözümüze sokulan husus,

Işverene tabilikten maksat ise; işverenin hizmetli üzerinde hiyerarşik bir kontrol ve yaptirim uygulama hakkinin bulunup bulunmamasidir. Bu unsurlarin bulunmamasi halinde, gelir vergisi açisindan işverene tabi olarak işveren-hizmetli ilişkisinden bahsedilemez.

Mükellef, evet arızilikten çıkmış bir durum söz konusu olsa dahi işverene tabi değil ve işyerinin sınırları içinde çalışmıyor.
Bu durumda aslında ücretten ziyade tam bir SM durumu söz konusu oluyor.

Bu durum şirketler açısından büyük bir sorun oluşturuyor çok sık karşılaşılan bir durum çünkü bilhassa teknoloji sektöründe, çoğu durumda kişi yurtdışından destek oluyor, örneğin eğitim amaçlı yurt dışında bulunan yardımcı doçent vs.