resim

Gider Yansıtması

Üyelik
12 Şub 2009
Mesajlar
270
arkadaşlar
ortakları aynı olan 2 adet firmamız mevcut. bunlardan biri a.ş. biri ltd. ancak a.ş daha sonra kurulduğu için şu anda üzerinde ne bir demirbaş ne de elinde işi var. benim sorum şu ortaklar ltd.e ait olan araçlarla a.ş. için alınacak bir işin seyahatine gittiler ve seyahat masrafı yaptılar. (akaryakıt ve ltd. kredi kartı ile yemek konaklama vb.) şimdi bu tutarları olduğu gibi a.ş. ye fatura etmemde herhangi bir sıkıntı olur mu? kdv açısından da durum nasıl olur? %8 olanları %8, 18 olanları 18 yansıtmak mı gerekir?
sygg.
 

hadisat

Katkı Sunan Üye
Üyelik
8 Nis 2008
Mesajlar
259
Konum
istanbul
Ynt: Gider Yansıtması

sayın muh1111 araç ltd.nin olduğuna göre burda kiralama işlemi olmalıdır ve bu rakamda emsal bedelden düşük veya fazla olmamalıdır KVK.13.madde kapsamında örtülü kazanç olmaması için,diğer giderleri aynı şekilde A.Ş.ye yansıtabilirsiniz ve bu kapsamda ltd.hem gider hemde gelir yazmış olur ve tabi bu yansıtma noktasında KDV oranları ne ise sizin dediğiniz gibi o KDV oranlarını yansıtmak lazım ve doğru olan budur, kolay gelsin.
 
Üst