Giderlerin faturalanmasında kdv.

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhaba

organizasyon işleri yaparken tüm gider faturalını ve psf fişlerini toplayıp ilgili firmaya fatura ediyoruz iş tamamlandığında da hizmet bedeli faturamızı %18 olarak fatura ediyoruz.

şöyle bi sorum olacak

son fatura açıklamsı şöyle

taksi ücreti 100 tl
(her ikisininde belgesi fatura ekinde )
personel yemek 10 tl

ft toplamı 110 tl

kdv kaç olmalı aldığım kdv lerimi yansıtmalıyım (taski kdv yok yemek %8 ft toplamına 10 tlnin %8 den kdvsimi yazılmalı) yoksa ft toplamı üzerinden %18 mi olmalıdır.

Ynt: Giderlerin faturalanmasında kdv.

aldığın faturadaki oranları tutarları yansıtmak durumundasın

anlayamadığım şu bu hizmetleri yapan ben değilim ki taksi hizmetini vermiyorum ki sadece buna aracılık ettim organizasyon işi için taksi kullandım o hizmeti asıl yapan kişi zaten kdvsiz kesti benim yansıtmam kdv li olmalı diye düşünüyorum.yanılıyormuyum sizde konuyu açarsanız kafamdaki soru işaretleri daılmış olsun

teşekkürler ...

Yaptığınız giderler için fatura kesilmiş olsaydı bu faturayı kendi adınıza mı yoksa ilgili firma adına mı kestiriyorsunuz.

faturalar bize kesiliyo tabiki onlara kesilse zaten fatura etmeye gerek kalmıyacak

Merhaba şöyle yapabilirsiniz;
Muhtelif harcamalar % 8
Muhtelif harcamalar %18
Himzet bedeli %18

şeklinde 3 satır olarak kdv si farklı olan giderleri ayrı ayrı iki satırda yaptığınız hizmetin bedelinide altında faturada göstererek keserseniz sorununuz çözülmüş olacaktır.Yada yapılan masrafların faturasını karşı tarafın adına kestirin ve dekont ekinde kendilerini borçlandırın.hizmet bedeli için ise fatura kesip alacağınızı kesinleştirmiş olun.İyi çalışmalar

sorun faturayı kesmekte değil soru aldığımız fatura kdv sizse kdv siz %8 sizse %8 mi yansıtıcaz

Tam olarak sorduğunuz sorunun cevabını verdiğimi düşünüyorum.

Merhaba,

Siz organizasyon işi yapıyorsunuz; Bu işi yapabilmeniz için yapılması zorunlu giderlerde KDV oranınının kaç olduğu keseceğiniz faturayı ilgilendirmez.

% 18 üzerinden fatura etmelisiniz.

Ancak 107 ve 108 numaralı tebliğlerde belirtilen faaliyetlerde bulunuyorsanız; O zaman yansıtılan giderlerin KDV oranına göre yasıtmalısınız.

Saygılarımla,