zirve

Giderleştirme Nasıl Olmalı?

Üyelik
18 Ağu 2005
Mesajlar
306
Sayın Meslektaşlarım, Sevgili Üstadlarım,

Aşağıdaki örnek olay için yorumlarınızı bekliyorum. Mesaisini ayıran tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ahmet adlı işçi sırasıyla aynı işletmeyi değişik zamanlarda çalıştıran A,B,C adlı taşeron işletmeleri yanında çalışmış, en son C işletmesinden emekliliğe hak kazanmış ve C işletmesinden kıdem tazminatını tam olarak alarak emekli olmuştur. (İşçi daha önceki işverenlerden herhangi bir tazminat almadan C' ye devrolmuştur.)
C ödediği ve işçinin A, B yanındaki süreleride kapsayan bu tazminatı ne şekilde ve ne oranda giderleştirmelidir?

Not : C işletmesi B' den işçiyi devralırken kendisine devrolunan kıdem tazminatlarını işçiye ödenmiş kıdem tazminatı olarak saymamış ve giderleştirmemiştir.
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
367
Merhaba,

Sorunuz tam anlaşılamıyor. Eksiklikler var. Ödeme tarihini belirtir misiniz?

İyi çalışmalar dileğiyle,
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın Demirkale
İşyerlerinin devir veya intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi durumunda işçinin kıdemi, işyerindeki hizmet süresi üzerinden hesaplanır.Kıdem tazminatlarından devir alan ve devreden işverenler sorumludur. Ancak iş yerini devreden işverenlerin bu sorumlulukları işçiyi çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki işçinin aldığı ücret seviyesiyle sınırlıdır.Dolayısıyla sizin kıdem tazminatı ödemenizi sorunluğunuzu yerine getirdiğiniz için gerekli belgelerle birlikte gider olarak yazmanızda sakınca olmadığını düşünüyorum.
 
Üst