Gidilmeyen Kurs Ücreti Maaştan Kesilebilir mi?

fugenc

Tanınmış Üye
Firma çalışanların da isteğiyle bir yabancı dil firmasıyla dil eğitimi için anlaşıyor. Ancak daha sonra bazı çalışanların bu kursa devam etmemiş olduğu hatta sınava dahi girmediğini öğreniyorlar. Bu durumda gidilmeyen kısma ait ödemeleri maaşlarından kesmek istiyorlar bu mümkün müdür?

Böyle bir şey mümkün değildir üstadım.Toplu sözleşmeler de kesintiler belirtilse dahi işçiden kesinti yapılamaz.Yargı yoluna gidildiğinde işçi yine haklı çıkar.Saygılarımla.

Firma çalışanların da isteğiyle bir yabancı dil firmasıyla dil eğitimi için anlaşıyor. Ancak daha sonra bazı çalışanların bu kursa devam etmemiş olduğu hatta sınava dahi girmediğini öğreniyorlar. Bu durumda gidilmeyen kısma ait ödemeleri maaşlarından kesmek istiyorlar bu mümkün müdür?

Konunun üzerinden biraz geçmiş ama,
böyle bir şey mümkün değildir. Haksız kesinti olur.

peki burada işverenin uğradığı zararı nasıl telafi edeceksiniz?
Öncelikle işveren basiretli hareket etmeli(bilmesede,elbet bilmeyebilir,bir müşavirden görüş alabilir)
Bu olaya istinaden,
a.eğitimin işverene katkısı olsada,işçinin şahsına katkısı da olabilecektir,bu nedenle bu eğitim yatırımına bağlı olarak işçinin muayyen bir süre çalışması düşünülebilirdi,
b.dava konusu edilse işveren eğitim giderinin işçi payına düşen miktarın bir kısmını alabilir mi,emin değilim,şayet önceden eğitim karşılığı muayyen bir süre işçinin çalışma zorunluluğu ortaya konulmuş olsa idi bu defa sanırım bir kısmını işveren alabilecekti!...

Bu örnek için yapılabilecek bir şey olmamakla birlikte,
benzer bir uygulamaya gidebilecek işletmelerde kursu verecek kurum ile ve kursu talep edip katılmak isteyen çalışanlarla 2 sözleşme yapılabilir.
Kursa katılmayı talep eden çalışanlarla tek tek , kurs içeriği , süresi ve tarihleri belirtilerek aylık kurs ücreti x tl nin her ay çalışanın ücretinden kesileceği ve tam olarak devam edilen aylar için kesilen kurs ücreti bedelinin işveren tarafından kendisine iade edileceğini, kursa devam etmeyen katılımcının ücretinden kurs süresi boyunca bu aylık kesintinin ücretinden kesilerek kursa katılmayan çalışana iade edilmeyeceğini düzenleyen bir sözleşme yapılabilir.