Girdisi Olmayan Ürünleri Satmak

Öncelikle çok özür diliyorum bu konuda çokca forumda soru ve cevap var ama ben bir çıkış yolu bulabilmek ve fikir edinmek için bu konuyu açtım. Biraz detaylandıracağım.

Kiralık işyerimizi kiraya verdik kiracımız kirasını ilk başlarda ödüyordu ancak daha sonra işleri yolunda gitmedi ve kirayı ödeyemeyince iş değişikliğine gitti, zirai tarım ilaçları bayi açtı. Ancak o işide yürütemedi ve 30.000 TL kira borcu kaldı. İşyerinde bulunan katı gübreleri aldı götürdü, sıvı gübreleri ise bize bıraktı. Borcuma karşılık ister satın ister kullanın ödeyecek gücüm yok dedi bizde kabul etmek zorunda kaldık. Gübrelerin faturası olmadan hiçbir tarım ilaçları bayi yarı fiyatına bile almak istemiyor. Kiracımız ise faturasını bulamadığını ve kaybettiğini söylüyor bizi oyalıyor. Ürünleri satın aldığı üretici firmayada borçlu olduğu için firmaylada iletişime geçmek istemiyor.

Bütün vergi kalemlerini ödemeye razıyız yeter ki bu ürünleri satabilelim. Üzerlerinde raf ömrü yazmıyor durdukça ziyan olabileceğini düşünüyoruz. Bölgemizdeki çiftçiler hala geleneksel gübreleme yöntemlerini kullandığı için ilgilenmiyorlar. Yöresel ürünler üreten vergi mükellefi bir yakınım var ancak yine girdisi olmadığı için bu ürünleri faturalandırıp satamayız diye düşünüyoruz. Değerli yorumlarınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Öncelikle çok özür diliyorum bu konuda çokca forumda soru ve cevap var ama ben bir çıkış yolu bulabilmek ve fikir edinmek için bu konuyu açtım. Biraz detaylandıracağım.

Kiralık işyerimizi kiraya verdik kiracımız kirasını ilk başlarda ödüyordu ancak daha sonra işleri yolunda gitmedi ve kirayı ödeyemeyince iş değişikliğine gitti, zirai tarım ilaçları bayi açtı. Ancak o işide yürütemedi ve 30.000 TL kira borcu kaldı. İşyerinde bulunan katı gübreleri aldı götürdü, sıvı gübreleri ise bize bıraktı. Borcuma karşılık ister satın ister kullanın ödeyecek gücüm yok dedi bizde kabul etmek zorunda kaldık. Gübrelerin faturası olmadan hiçbir tarım ilaçları bayi yarı fiyatına bile almak istemiyor. Kiracımız ise faturasını bulamadığını ve kaybettiğini söylüyor bizi oyalıyor. Ürünleri satın aldığı üretici firmayada borçlu olduğu için firmaylada iletişime geçmek istemiyor.

Bütün vergi kalemlerini ödemeye razıyız yeter ki bu ürünleri satabilelim. Üzerlerinde raf ömrü yazmıyor durdukça ziyan olabileceğini düşünüyoruz. Bölgemizdeki çiftçiler hala geleneksel gübreleme yöntemlerini kullandığı için ilgilenmiyorlar. Yöresel ürünler üreten vergi mükellefi bir yakınım var ancak yine girdisi olmadığı için bu ürünleri faturalandırıp satamayız diye düşünüyoruz. Değerli yorumlarınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var.
Sayin Muratkinq

***Kiralık işyerimizi kiraya verdik kiracımız kirasını ilk başlarda ödüyordu ancak daha sonra işleri yolunda gitmedi ve kirayı ödeyemeyince iş değişikliğine gitti, zirai tarım ilaçları bayi açtı. Ancak o işide yürütemedi ve 30.000 TL kira borcu kaldı. İşyerinde bulunan katı gübreleri aldı götürdü, sıvı gübreleri ise bize bıraktı. Borcuma karşılık ister satın ister kullanın ödeyecek gücüm yok dedi bizde kabul etmek zorunda kaldık.

Siz sivi gubreleri kabul etmekle zaten 30.000.-TL'lik kira borcunuzun (tamamini yada bir kismini) tahsil etmis oldunuz.

***Gübrelerin faturası olmadan hiçbir tarım ilaçları bayi yarı fiyatına bile almak istemiyor. Kiracımız ise faturasını bulamadığını ve kaybettiğini söylüyor bizi oyalıyor. Ürünleri satın aldığı üretici firmayada borçlu olduğu için firmaylada iletişime geçmek istemiyor.

Size faturayi sivi gubreleri birakan kiraciniz kesecek. Onun urunleri aldigi yerin faturasini bulup size ibraz etmesine gerek yok ki siz neden urunleri satin aldigi uretici firmanin faturasini istiyorsunuz. (Zirai tarim ilaclari bayii actigi icin onun Gübre Dağıtıcılık Belgesi ve Gübre Bayi Denetim Defteri vardir)

***Bütün vergi kalemlerini ödemeye razıyız yeter ki bu ürünleri satabilelim. Üzerlerinde raf ömrü yazmıyor durdukça ziyan olabileceğini düşünüyoruz. Bölgemizdeki çiftçiler hala geleneksel gübreleme yöntemlerini kullandığı için ilgilenmiyorlar. Yöresel ürünler üreten vergi mükellefi bir yakınım var ancak yine girdisi olmadığı için bu ürünleri faturalandırıp satamayız diye düşünüyoruz

Sizin yapacaginiz kiraciniz o urunler icin size fatura kesecek siz giris yapip satis yapcaksiniz. Ayica Gübre Dağıtıcılık Belgesinin fotokopisini alin, Gübre Bayi Denetim Defteri o gubrelerin kaydi vardir onun fotokopisini alin)

O size fatura kestigi zaman sizden urunler icin alacakli olacak ancak kira icin size borclu oldugundan o hesaplari karsilikli kapatacaksiniz