fonradar

gizlilik

merhaba,
dizüstü bilgisayarım evdeki masaüstünün modemine bağlı. yani o ana bilgisayar olmakta ve ben ondan kablo yardımıyla bağlanıyorum. benim gerek msn iletilerime gerekse başka bilgilerime ulaşılır mı acaba lütfen paylaşır msnz düşüncelerinizi? ayrıca kablosuz modem kullanarak bu sorundan kurtulur mym?

teşekkürler...

Ynt: gizlilik

Bunu iş edinenler sisteminize girebilir. Uzman bir bilgisayarcıya sistem şifreleme işlemlerini yaptırın. Modemin kablosuz olması riski azaltmaz. Yine şifreleme işlemlerini düzgün yapamaz iseniz yakınınızdaki biri sizin int hattını dilediği gibi kullanabilir, yaptığı kötü eylemlerden siz sorumlu olursunuz.

Mümkün olduğu kadar bilmediğiniz programları yüklemeyin, arkadaş dahi olsa çok gerekli değil ise dosya almayın. mp3 ün dahi içine program saklamak mümkün.Yada ekran görüntülerinin çekilmesi, şifrelerin alınması vb....

Şöyle bir şey önere bilirim
Bilgisayarınızda bir yönetici oturumu bir de konuk oturumu bulundurun, önemli işlemler yapmayacağınız sürece konuk oturumu ile bilgisayarınızı başlatın. Eğer xp pro kullanıyor iseniz yetkileri tanımlayabilirsiniz. Sistemde sürekli güncel virüs ve spam programları bulundurun. En önemlisi nette ne yaptığınızın farkın olun.

yönetici veya konuk oturum dediğiniz bilgisaydki normal farklı bi oturum açmak değil sanırım?

konuk oturumunu kullanmamın ne gibi faydaları olur acaba?

teşekkürler...

PC de admin oturumu açmanız halinde alt planda çalışan kötü uygulamalar oturumum yetkileri dahilinde çalışır. ziyaretçi (konuk-kısıtlı) oturumunda pc zaten kısıtlı uygulamalara imkan vereceğinden online veya sistemin içinde oluşan dosyalara kısıtlı uygulama imkanı verir. Tabi bu sadece sayısız yöntemden bir tanesidir. Denizde kum tanesi kadar da olsa faydası vardır. Port kullanım programları da kullanabilirsiniz. Güzel türk yazılımları da mevcut bu konuda.
Nette ne yaptığınızı bilmeniz sizi bu problemlerden korur daha ötesi , yazılımların büyük çoğunluğu windows için yazıldığından pardus kullanmanız halinde yüksek güvenlik elde edersiniz.

Neden Pardus adlı başlık için tıklayınız.

çok teşekkür ederim. peki var olan bi konuk oturumunu nasıl silebilrim?

Denetim masası/kullanıcı hesapları/ silmek istediğiniz hesabın seçimi ve sil komutu.