fonradar

Gmsi Beyan Bildirimi Hatası

Mrb arkadaşlar

tarafıma bi tebliğ geldi GMSİ beyan döneminin sona ermesinin ardından çapraz kontroller sonucu banka veya ptt kanalıyla adınıza yapılan ödemelerinizi bildirmediğiniz tespit edilmiştir diye bi yazı geldi 15 gün içinde banka dekontu mesken gayrimenkul olup olmadığını bildiriniz diye yazı geldi 2012 yılı için yalnız hata şu bankaya adıma yatan paraları diğer yerine KİRA tuşuna basmışlar sorun bu

Bende dilekçe verdim cevap olarak adıma veya ailemden gelen gayrimenkul kirası olmadığı ve şahsıma ait gayrimenkulum yoktur dairenizce düzeltilmesini talep ediyorum dedim bu olay düzelirmi ve en önemlisi 2013 yılı için 7835tl kira geliri görünüyor bankada bundan bişey çıkarmı bana 2012 için göndermişler oda 9850 tl yardımınıza ihtiyacım var neler yapabilirim

Gerçekten bir kira geliriniz yok ise korkmanızada gerek yok dilekçenizi vermişsiniz dilekçenizi takip ederek sonucunu bekleyiniz.

İyi Günler.

Hiç bir kira gelirim yok yalnız işte 2012 içinde kira olarak 9850 yatan para var vergi dairesi bunu istemiş benden bana tebliği 2013 ekim bu dilekçeyle cevap verdim ben peki 2013 tede bana gelirmi baktım hesabıma 7843 tl 2013 e ait kira var netten yaptığım seo işlemleri için alınan para bana vergi dairesi hesabıma girip bakarmı örnğ sen bu geliri nerden aldın vs kira değilde borç diye söyledim bunu öğrenmek istiyorum

Daire size 2012 dönemine ait GMSİ gelirinizi beyan etmediğiniz için yazı göndermiş belki sizin GMSİ geliriniz yok fakat hesabınıza ödeme yapılırken KİRA ödemesi seçildiği için bu nedenle yazı size ulaşmış sizde yazıya cevap yazmışsınız bir önceki mesajımda belirttiğim gibi yazınıza verilece cevabı takip edin isterseniz daireye giderek yazınızın sonucunu öğreniniz. İkinci husus 2013 döneminde hesabınıza gelen ödemelerde de KİRA ödemesi seçilmiş ise daire bu sefer 2013 dönemine ait GMSİ gelirinizi beyan etmenizi isteyecektir. Bu durumda 2012 dönemi için verdiğiniz yazınızın sonucunu öğrekmek için daireye gittiğinizde 2013 döneminde hesabınıza gelen paraların KİRA seçeneği ile geldğinide belirtin düzeltme yapmaları için.

Diğer bir husus bizi aslında ilgilendirmez fakat inceleme memuru sorabilir hesabınıza gelen paralar ne ile ilgili yapılan bir ödeme yani bu para hesabınıza hangi hizmet karşlığı yatırılıyor mükellefiyetiniz varmı ?

İyi Günler.

Syn Demiral hocam Sorarsa hangi hizmet karşılığı diye askerlik dönemimde bana yardımcı olduğu için yatan paralar diycem korkum şu hesabın tamamını incelerlerse sorma değil geçerler ama kira olan kısmına bakarlarsa öyle diycem askerlik dönemimde arkadaşlarımın gönderdiği paralar zaten gönderen şahıs ayda bir değil haftada veya 2 haftada göndermiş olurda hesabın tamamını görürlerse bunun cezası nekadar ve nasıl önlem alınır duyduğum kadar mükellef olcaksın falan diyorlar

Sayın salih529,

Yazdığınızdan hiçbir şey çıkaramadım yazım kurallarının hiçbirisine uymamışsınız noktalama,virgül gibi. Soluksuz okuyorum bir anlam bulamadım ne demek istediğinizi anlamadım. En son kısım mükellef olacaksınız diye yazmışsınız aldığınız paralar kira ödemesimi daha düzgün bir yazım ile açıklarmısınız ?

Hocam açığı şu bana arkadaşlarım askerlik dönemimde para gönderdiler haftada 1 veya 2 haftada,bankadan gönderirken kira diye tuşlamışlar işlem açıklamasına.
Vergi dairesi 2012 için benden gayrimenkul falan varsa bilgi istedi bende dilekçemi yazdım gayrimenkulum yoktur diye.
2012 içersinde kira diye yatan tutar 5712tl ve 2013 içinde ise 7089 tl vergi dairesindeki memur 9850 tl kira var dedi dilekçede, ben 2012 için cevap verdim ama 2013 de de isterlerse;

1 sıkıntı olurmu aynı şey olursa?
2 bana sorarlarmı nerden geldi bu para vs o şahıslara soruşturma olurmu?
3 olursa ben nasıl önlem alcam veya ne kadar ceza öderim?

Sayın salih529,

Dilekçenizin cevabını öğrenmek istediğinizde 2013 döneminde hesabınıza gelen paraların durumunuda anlatan bir dilekçe ile başvurun. Üzerinizde GMSİ geliri oluşturacak bir işlemin bulunmadığını bildirin daireden dilekçenize karşılık verilecek cevaba göre ilerleyiniz.

Bundan sonra hesabınıza gelen paraları KİRA seçeğeni seçilmeden gönderilmesini isteyiniz.

Yalnız askerlik döneminizde askere gönderilen para bir hayli fazla değilmi bir asker bu kadar parayı ne yapar ?

İyi Günler.

Dilekçede elden verilen borçların banka kanalıyla diye yazdım hocam peki ne gibi bişey olur nasıl önlem alabilirim