GMSİ Gerçek Gider Usulünde Dönem

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
sayın meslektaslar,

haziran 2005 den başlayıp yıl sonuna kadar mesken olarak elde edilen kira gelirine karsılık gercek gider usulunu seçer isek ;;;

kira ile oturulan meskenin 12 aylık kira giderini ( istisnaya isabet eden kısmı düsüldükten sonra ) gösterebilirmiyiz yoksa sadece kiraya vermeye basladıgımız tarih olan haziran 2005 den itibaren ödedigimiz kira giderlerinimi dikkate almamız gerekir?

saygılarımla FATİH PESEN
SMMM
İST

cevap gelmedi,, kanunda ayrıntı yok bu konuda uygulamada ne sekilde acaba?

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM
İST,

Yorum yapıyorum, Kira elde edilen dönem ile kira gideri yapılan dönemlerin aynı olması gerekiyor. Zaten meskenini kiraya verip, kiraya çıktığı mantalitesine dayanıyor o sistem.

Saygılarımla

AYHAN ALAYLI

Sayın Alaylı..

Dönemden kastımızın aylık oldugunu düsünerek .. sizinle aynı fikirdeyim

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST

Sayın Pesen,

Dediğiniz gibi kanunda sınırlama yok ve gelir vergisi beyanı bir takvim yılı için veriliyor.

Gerçek gider usulünde,

Örnek 1: Yılbaşından beri konutunu kiraya veren ve kirada oturan kişinin diyelim kiracısı 4.ayda çıktı ve konutu 5-6.aylarda boş kaldı, buradada 5-6.aylarda ödenen kirayı düşmemesi mi gerekecek bence pek tutarlı değil,

Örnek 2: Aynı örnekte 5-6.Aylarda boş konuta tamirat ve tadilat yapılarak masraf edildi 5-6.aylarda kira getirmedi diye bu giderler 1-4., 7-12.aylarda elde edilen kiralardan düşülmeyecekmi?Bence yine hayır.

Sonuç olarak Kirada oturan kişinin tüm yıl için ödediği kirayı kira gelirinden düşmesi gerektiği kanaatindeyim.

Sayın M.Kemal'e katılıyor...ve ekliyorum...

Gider olarak düşeceğiniz üst rakam , elde ettğiniz kira geliridir...Fazlası , gider fazlalağı sayılmaz ve bu nedenden dolayı zarar addolunmaz...

Bunun dışında bu konuda bir sınırlama olduğunu düşünmüyorum...

Ancak ilginç bir şey olarak , şu an bulamayacağım , hafızamdan hatırladığım eski bir danıştay kararında şöyle deniyordu...

Sahibi olduğu konutu kiraya vererek , kirada oturan kişinin , kira giderini gelirinden düşebileceği hükme bağlanmışsa da , görece lüks olmayan konutunu kiraya vererek daha lüks konutta oturan bir kişinin kira giderlerini düşmesinde yasanın amacından hareketle isabet görülmemiştir.

Saygılarımla...