GMSI vergi hesaplamasında sigorta,sağlık,bağış miktarlarının nasıl düşüleceği hakkında.

Üyelik
2 Haz 2012
Mesajlar
10
Konum
ISTANBUL
Merhabalar. Yukarıda bahsettiğim konuda GIB nın hazırlamış olduğu kitapcıkda bireysel emeklilik ile ilgili olarak "beyan edilen gelirin % 10 una kadar olar kısmını gelir vergisi matrahlarının tespitinde indirim konusu yapabileceklerdir" denilmiş. geçen yıl bu hesaplamayı yaparken beyan edilen gelir olarak GAYRI SAFI IRADLAR TOPLAMI değerini kullandık. Yalnız vergi dairesindeki memur sisteme girirşini yaparken bunun yalnış olduğunu ve giderler düşüldükten sonra kalan SAFI IRAT rakkamının kullanılması gerektiğini söyledi. Bu yıl hesaplama yaparken bu konu tekrar karşımıza çıktı. Safı Irat mı esas alınmalı hesaplamaya? Tekrar sorma gereği duydum zira kitapcıkta "beyan edilen gelir" tarifi kullanılmış. Bu safi irat mı oluyor. Teşekkürlerimle.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
İmla

Vergi dairesindeki memur doğrusunu söylemiş, siz geçen sene yanlış yapmışsınız zaten. Her bir gelir unsuru için önce gayri safi iradlar,sonra giderleri ve istisnaları düştükten sonra safi iradlar bulunur. Zaten gelir vergisinin konusu da gerçek kişilerin bir takvim yılında elde ettikleri safi iradların toplamıdır.

GVK md.1;

"Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tâbidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır"

Daha sonra bu safi iradlar GVK md 85,86 ve 88'de belirtilen esaslara göre toplanır, daha sonra da GVK md.89'daki indirimler dikkate alınırak gelir vergisi matrahına ulaşılır.

Demek ki iyice öğrenmemiz gereken kavramlar şunlar
-Gayrisafi irad
-Safi irad
-Gelirlerin toplanması
-Gelir Vergisi Matrahından indirimler
-Gelir Vergisi Matrahı
 
Son düzenleme:
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Yeri gelmişken söyleyeyim ben Gelir İdaresi'nin hazırlamış olduğu bu kitapçıklara tamamen karşıyım. Yarım yamalak bilgiler veriyorlar, daha önceleri de söylediğim gibi vergi mevzuatına ilişkin yarım bilgi maldan eder.
 
Üst