Google AdWords faturaları gidere yazılır mı?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle..

Google AdWords İrlanda adresinden taşımacılık ve nakliyecilik yapan bir firmaya kesilen 50 TL tutarında bir fatura var.Site reklam linki veya arama motoru kaydı için olabilir.Google ile ilgili son yaşanan olaylardan sonra bu faturaların kaydedilip edilmeyeceği konusunda tereddütlerim var.50 TL olduğu için dikkate almasam da sorun olmaz ama yarın 5000 Tl bir fatura geldiğinde sorun olabilir.Fatura direkt İrlanda merkez adresinden düzenlenmiş ve site üzerinden gönderilerek print edilmiş.Bu arada Google üzerinden arama yapılan firmalar arasında evden eve nakliyat yapan firmalar üst sıralarda yer alıyormuş.Ne kadar doğru bilemiyorum.

Sizce bu faturayı dikkate almalı mıyım?

Teşekkürler,saygılar.

Ynt: Google AdWords faturaları gidere yazılır mı?

Merhaba,

Google AdWords aynen anlattığınız gibi bir hizmet vermektedir. Yani Google üzerinden yapılan aramalarda bu hizmeti alan internet siteleri üst sıralarda yer alır, hatta bazen en üstte ayrı bir sınıflandırma yapılarak yer alır.

Hizmetten hem yurtdışında hem de Türkiye' de faydalanıldığı için KDV sorumluluğu doğmaktadır.

İyi çalışmalar.

Bu konuyla ilgili bir yazı

Google Ireland Ltd, Türkiye dışında kurulmuş olan ve yurtdışında hizmet veren bir firma olduğundan, sunduğumuz faturalar yasal olarak geçerlidir.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı?nca yayınlanan 15/12/2004 tarih ve GEL.0.29/2920-228-48-60202 sayılı yazıya göre, yurtdışında bulunan bir firmadan internet aracılığıyla alınan hizmetlerin karşılığı olarak elektronik ortamda alınan faturalar veya makbuzlar, yapılan ödemeyi gösterir banka kredi kartı silip/ekstresi veya banka havalesi dekontu ile birlikte resmi bir belge olarak ibraz edilebilir ve gider / maliyet kaydı olarak düzenlenebilir.
Google Adwords?ü iş amaçlı kullandığınız için ve adresiniz İrlanda dışında AB kapsamında bir iş adresi olduğundan, KDV masraflarını kendiniz tahakkuk ettirmeniz gerekmektedir. Faturanızda ek olarak KDV masrafları yer almayacaktır.

Arkadaşlar tşk.ederim.
Kdv sorumluluğundan bahsettiniz.Bunu kdv2 vermem gerektiği şeklinde mi anlamalıyım? Ayrıca Sayın Revizyon,alıntıladığınız yazıda bir husus dikkatimi çekti.Bu sistemi iş amaçlı kullanmamıza rağmen malum ülkemiz AB kapsamında değildir.Bu durum yine de giderleştirmeme engel olmaz diye düşünüyorum..
Son olarak bu konudaki görüşlerinizi de rica etsem...
Saygılar

Merhaba,

sayın twolf söylediklerinize aynen katılıyorum, kdv2 vermeniz gerekir ve giderleştirmeye engel bulunmamaktadır diye düşünüyorum. Nitekim Türkiye ile İrlanda arasında Ç.V.Ö. Anlaşma da bulunmaktadır. Giderleştirme açısından bir sıkıntı doğabileceğini zannetmiyorum.

Saygılar.

Sayın 7faust zaman ayırdığınız için tşk.ederim.
İyi çalışmalar.Saygılar

Sn. Twolf

2 nolu kdv ile tutarın % 18'ini beyan etmeniz gerekiyor.
Gidere işleme açısından bir sorun olmaz diye düşünüyorum.

Rica ederim Sn. Twolf,

Ayda yılda bir soru sormuşsunuz tabi ki elimizden geleni yapacağız. :)

Ama Allah için sizde güzel cevapladınız tebrik ediyorum :)

aynı şekilde bizim firmamızda var kdv 2 veriyoruz