Google Play Uygulama Satışı

Benim 2 telifli eserim var. Eserlerim edebiyat dersiyle alakalı. Bu eserleri android uygulamaların içinde Google Play'de satmayı düşünüyorum.

İşlem şöyle
Ben eserlerimi sunmak için Google play'e yıllık 25 $ ödüyorum ve satıştan kazanılan %30 payı Google Play alıyor. Google Play ise uygulamaları pazarlayıp aylık kazancı (%70) bana gönderiyor.

Bu durumda telifli eser satışı istisnası kategorisine girer miyim?

Ek bilgi:
Uygulamanın içeriği tamamen telifli eser ile dolu, herhangi bir reklam yok.

Yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum, vergi dairesinde maalesef yeterli bilgiye sahip kişiye rastlamadım.

SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA VERGİ TEVKİFATI

Serbest meslek faaliyetiyle uğraşanlara (Noterlere serbest meslek faaliyetlerinden dolayı yapılan ödemeler hariç) yapılan ödemeler esnasında ödemeyi yapanlar tarafından gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekir.

Vergi tevkifatı;

Müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, ve internet ortamıkarikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ,radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde edilen kazançlar istisnasından yararlananlardan %17,
Dar mükelleflerden telif ve patent satışından dolayı %25,

Diğer serbest meslek kazançlarında, 2006/11449 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2007 tarihinden itibaren %20 oranında yapılmaktadır.
Serbest meslek faaliyetiyle uğraşanlara yapılan ödeme esnasındaki tevkifat bir ön vergileme olup, bu tevkifat yıllık beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilecektir. Mahsubu yapılan tevkifat tutarı, beyannamede hesaplanan vergiden fazla olduğu takdirde, vergi dairesince mükellefe yazı ile bildirilir ve mükellefin tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı üzerine kendisine iade edilir.

Büyüttüğüm alan Google Play için geçerli mi? Yani eserimin Google Play'de yayınlanması bu kanundaki kategoriye girer mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın delehmes,

Sorunuzun cevabını tarafınıza artı katkı sağlayacak şekilde tarafınızı ve yükümlülüklerini koruyacak şekilde dışarıda mali müşavirlerden (profesyonel beyinlerden) destek almanız şu an için yararınıza olacaktır.

Maalesef bu işi diğer android satıcıları denedi. Ancak onların eserleri normal telifsiz eserler olduğu halde cevap alamadılar. Benim eserimin durumu daha istisna bir durum. Telifli eserin google play aracılığıyla satılması, meselesi normalden farklı. Yukarıdaki kanunla çelişen özel bir durumun olup olmadığını araştırıyorum.