Gss Borcum Var mı Yok mu ?

Hayırlı hafta sonları diliyorum.

Gss Borcumu E-Devlet üzerinde sorguladığımda 1902,13 TL borcum olduğu yazıyor.

Sayfanın alt kısmında bulunan ''Kredi Katıyla Öde'' ye tıklayıp borcumu sorguladığımda ,borcunuz yoktur yazıyor.Yine online bankacılık üzerinden borcumu ödemek için sorguladığımda borcunuz yoktur yazıyor.

Borç durumu belgesini indirdim ,bu belgeye göre borcum olup olmadığını anlayamadım.

Son olarak şöyle bir durum var.Ben 3 senedir isteğe bağlı tarım sigortalıyım ve bu ay isteğe bağlı sigortayı dondurarak , Genel Sağlık Sigortasından faydalanmaya başlamak istiyorum..Daha önce Gss den hiç faydalanmadım.

2018/Nisan ayı ve öncesine ait GSS prim borçlarının 31.12.2018 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı(faiz) silinecektir.

GSS prim borçlarınız 2018/Nisan ayı ve öncesine ait olduğundan yukarıdaki 7143 Sayılı Kanun hükmü gereği SGK borcunuzu otomatik olarak yapılandırmış yani borcun faizini silmiş ve sadece ana parayı ödemenizi istiyor.

(Sizin sorgu yaptığınız yer 7143 Sayılı Kanun Kapsamına girmeyen yani sadece 2018/Mayıs ayı ve sonrasına ait GSS borçlarını gösterir)

Sorgulama yaparken sorgu tipi kısmında "GSS 7143 Yapılandırma Prim Tahsilatı" seçeneğini seçmeniz halinde borcunuz gözükecektir.