Gümrük Beyannamesi Tarihi

batlı

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar. yapmış olduğunuz ithalatlarda gümrük beyannamesindeki tarihle gümrük vezne alındısındaki verginin yatırıldığı tarih arasında farkın olduğunu gözlemliyeniniz var mı? eğer arada tarih farkı olduğu zaman hangi tarihe stoğa giriş yapmaktasınız...

Ynt: Gümrük Beyannamesi Tarihi

bir de. 30 Ekim tarihinde gümrük beyannamesi ve kdv ödemesi olan bir stok depoya 3 kasımda girmiş. 159 hesaptan 153 hesaba alımını hangi tarihte yapacağız...

sorumu biraz daha açayım...

Gümrük beyannamesi 30 Ekim. Kdv yi ödediğimiz tarih de 30 Ekim. Fakat 30 Ekim hafta sonuna denk geldiği için hafta sonunda da malı çekebilmemiz için gümrüğe mesai bedeli yatırmamız gerektiği için biz bu malları 3 Kasım günü depomuza nakliyesi yaptırıp aldık. bu durumda;

1- 159 hesaptan 153 hesaba hangi tarihte alacağız
2- 191 hesaba hangi tarihte almalıyım..

bence,bütün işlemler 30 ekim tarihi itibariyle yapılmalı.

BENCE tüm 159 u 30 ekimde
fakat 153 e aktarımı 03 kasımda yapın
malın depoya girmesi gerekir düşüncesindeyim

159 u 153 aktarımı ve 191 i indirimi 30.10.2009 tarihi itibariyle yapabilirsiniz,malın depoya girmesini beklemeye gerek yok bence,çünkü mal sonuçta teslim alınmış ve bunla ilgili işlemler gümrükte yapılmış.kdv si ödenmiş,gümrük harcı ödenmiş bunlar malın teslim alınabileceğini gösterir evraklar,yani malı gümrükten çıkarmamız için gerekli bütün işlemler yapılmış.Burada malın depomuza henüz girmediği o malı teslim almadığımızı göstermiyor.Yani malı teslim alma işlemleri gerçekleşmiş fakat biz malı keyfiyeten teslim almamışız.

Ayniyat makbuzunun tarihi dikkate alınır

ayniyat makbuzundan kastını gümrük vezne alındısımıdır. bu arada ben de sayın torlak gibi düşünüyorum da gene emin olmak istedim... yani 30 ekim tarihinde girilmesi gerektiğini düşündüm. farklı düşünceleri olan arkadaşlar var mı?