fonradar

Gümrük Vezne Alındılarındaki Para Cezaları Hakkında

saygılar..gümrük vezne alındılarındaki para cezaları kkeg midir.yoksa malın maliyetiyle mi ilişkilendirmek gerekir.teşekkürler

KVK Md.11.Kabul Edilmeyen İndirimler
d) Bu Kanuna göre hesaplanan kurumlar vergisi ile her türlü para cezaları, vergi cezaları, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ödenen cezalar, gecikme zamları ve faizler ile Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ödenen gecikme faizleri.
KKEG'dir..

Bir noktayı da açıklığa kavuşturalım. Ticari kar , mali kar meselesi bu da.
Ben ticari maliyetimi bulmak için her türlü maliyetimi yazarım. Ancak mali kara ulaşırken de kabul edilmeyen giderleri eklerim. Bu yüzden ayrıntılı maliyet hesaplarken giderleri kabul edilmeyen de olsa ilgili 740-770 hesap altında izleyip, ayrıca 900 lü hesaplarda da kayıt yapmak yöntemi de geçerlidir.

nuroy: Bir noktayı da açıklığa kavuşturalım. Ticari kar , mali kar meselesi bu da.
Ben ticari maliyetimi bulmak için her türlü maliyetimi yazarım. Ancak mali kara ulaşırken de kabul edilmeyen giderleri eklerim. Bu yüzden ayrıntılı maliyet hesaplarken giderleri kabul edilmeyen de olsa ilgili 740-770 hesap altında izleyip, ayrıca 900 lü hesaplarda da kayıt yapmak yöntemi de geçerlidir.

Tabiki doğru yöntem budur..bahsettiğimiz konu KV yada GV den düşülüp düşülemeyeci ile ilgili idi

accounter' Alıntı:
ödenen tüm cezalar KKEG dir...maliyete yada gidere atamazsınız

burada bir düzeltme yapayım dedim. tüm cezalar kkeg değildir. örneğin, telefon faturasının geç ödenmesi sonucunda tahakkuk eden gecikme cezası kkeg değildir.

saygılarımla
smmm ahmet balcı

accounter demiş ki:
ödenen tüm cezalar KKEG dir...maliyete yada gidere atamazsınız

burada bir düzeltme yapayım dedim. tüm cezalar kkeg değildir. örneğin, telefon faturasının geç ödenmesi sonucunda tahakkuk eden gecikme cezası kkeg değildir.

saygılarımla
smmm ahmet balcı

Tabiki 6183 Harici olan ve bir mukavele gereği ödenen ceza ve tazminatlar giderleştirilebilir.Söz konusu olan Kamnu alacakları ile ilgili olanlar