fonradar

Gümrük Yönetmeliğinde Yapılan Temsil Ve İlzam Değişikliği

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar Selamlar
Gümrük Yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle,yönetmeliğe bir madde eklendi.Bu madde hakkında sizlerin görüşlerini almak istiyorum.

22 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan GÜMRÜK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK içinde şöyle bir madde mevcut..

MADDE 18 – Aynı Yönetmeliğin 563 üncü maddesinin altıncı fıkrasının sonuna aşağıdaki cümleler eklenmiştir.
“Gümrük müşavir ve müşavir yardımcıları dışındaki kişiler, gümrük müşavirliği yapacak olan tüzel kişilere ortak olamayacakları gibi, yönetim organında da görev alamazlar. Gümrük müşavir ve müşavir yardımcıları dışındaki kişilere şirketi temsil ve ilzam yetkisi verilemez.”

Şimdi bende 2 ortaklı bir Gümrükleme firması var.
Bu firmada bir ortak A karneli dediğimiz müşavirlik yetkisine sahip.Diğer ortağın müşavirlik veya yardımcı müşavirlik karnesi yok.(piyasadaki adıyla A veya B karnesi yok)
Ayrıca bu şirketin birde dışarıdan müdürü var..
Bu şirkette,
Ortaklardan biri (Müşavir olan) sadece gümrükleme konularında temsil ve ilzama yetkili.
Diğer ortak ile dışardan müdürlük yapan kişinin ise münferiden ancak gümrükleme dışındaki konularda yetkileri var.Kısmi yetkilendirme yapılmıştır.

Şimdi yukarıdaki maddenin son cümlesindeki "Gümrük müşavir ve müşavir yardımcıları dışındaki kişilere şirketi temsil ve ilzam yetkisi verilemez" maddesi sadece gümrükleme mevzuatı için mi geçerlidir,yoksa genel anlamda Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde tüm konular içinde geçerli midir?
Açıkcası ben sadece gümrükleme mevzuatı için geçerli olduğunu düşünüyorum.Zira diğer türlü olsaydı,sadece gümrük yönetmeliğinde yayınlanmazdı diye düşünüyorum.

Sizlerin bu konudaki görüşleri neler olabilir.
Teşekkür ederim
Saygılar

İlgili maddede ortak dahi olamayacakları yazılı. Dolayısı ile geçmiş gümrük müşavirliği yapan tüzel kişiler için de bir geçiş vardır. İlgili maddelere bakarak şirket ortaklıklarını yeniden düzenlemeniz gerekir.