fonradar

Gümrükden mal çekme

aday

Katkı Sunan Üye
firma yurtdışından mal getirip satıyor akreditif açtırıyor ve ithalat yapılıyor ve müthiş panik atak oluyor parton hazretleri ve elemanları müthiş sıkıştırıyor

1-çok acil beyannamedeki sağ üst köşedeki gümrük numarasıyla ödeme yapılıyor internet bankacılığından otamatkman numarayı girince bir tutar çıkıyor bu nedir acaba örneğin bugünkü dekont şöyle
gümrük vergisi:35.685
katma değer:88.343
damga vergisi:37
toplam:124.066 tl

buradaki yazan rakamlar ne anlama geliyor beyannamede bu tutarlar görünür mü hem kdv ne geziyor ithalatta ?

2-malı çekmek için bu dekontu kumport liman hizmetleri acilistiyor fazı neden?

3- gümrükcü çok acil ardiye ve ordinoları yatır faxla diyor neden?

bu mal gümrükden ne tür aşamalardan geçerek çekiliyor sırasıyla yavaş yavaş tane tane yapıması gereken işlemler nelerdir?eft saatı geçmiş para yatmamış mal çekilememiş bu mal çekme işi hep böyle stresli bapırmalı çağırmalı mı kısaca özet geçebilirmisiniz?

Ynt: Gümrükden mal çekme

1- Dekontda gördüğünüz ödemeler İthalata Bağlı Vergilerdir.
2- 3065 sayılı KDV Kanunun
Vergisinin Konusu teşkil eden işlemler başlıklı 1. maddesine göre
- Her türlü mal ve hizmet ithalatı, KDV Tabidir. Dolayısıyla ithalatta KDV olmaz diye bir durum söz konusu değildir. Ancak DİİB, Yatırım Teşvik Belgesi vb. İthalatlarda KDV ve Gümrük Vergisi olmaz.
3. Üçüncü sorunuzu benden ziyade bir gümrük mişaviri arkadaşımız yanıtlarsa daha uygun olur.

Sayın Aday yazdıklarınızı okuyunca ilk yaptığım ithalatı hatırladım:)bu mal çekme işi aslında bu kadar streslı değildır fakat iyi bir gümrükçü ile çalıştığınız takdirde.İlk yaptığımız ithalatta malımız 10 gün gümrükte beklemişti, baya bi ardiyemızde cıktı, kdv konusuna gelince bilindiği gibi ihracatta kdv yok fakat ithalatta kdv vardır ve siz ödediğiniz bu kdv'yi indirebiliyorsunuz da.Ardiye ve ordino konusunda da siz ardiyenizi yatırmadan ve ordinoyu nakliyecınızden almadan gümrükten malı çekemezsiniz.Ordino 45 usd civarı, nakliyecinizle cari çalısıyprsanız gümrükçünüze söylersınız ordınoyu gıdıp almalıkı ona göre işlemlerını başlatsın.

Ayrıca bı konuyada açıklık getırmek ıstıyorum ordıno ücretını 45 usd soyledım fakat bız o kadar ödedik sizin malınızın tonajına göre bu tutar değişebilir.