Gündelik Apartman Temizliği Ve Çöp Toplama

bizim apartmanımızda haftada bir gün temizlik yapıyor ve günde bir defa çöp toplaması yapıyor bu hanım efendinin sigortalı olma şartı varmı? sadece gider pusulası düzenlesek olur mu

Ynt: Gündelik apartman temizliği ve çöp toplama

KARDELEN20 ' Alıntı:
bizim apartmanımızda haftada bir gün temizlik yapıyor ve günde bir defa çöp toplaması yapıyor bu hanım efendinin sigortalı olma şartı varmı? sadece gider pusulası düzenlesek olur mu
Yerinde bir soru olmuş.
Konu,İş Kanunu açısından,nasıl değerlendirilmelidir,anlaşılmalıdır diye düşündüm,özellikle iş sağlığı ve güvenliği açısından,olaki bu şekilde işgörenin apartmanda kaza geçirme ihtimali ve hukuki iş ilişkisini de düşünerek, hergün 30 dk.dolayısyle 1 saat*26 gün=aylık 26 saat:7.5=aylık prim gün sayısı 3 gün(+3 saat) olacak şekilde "kısmi süreli iş sözleşmesi"düzenlenmesi ve ücretinin bu duruma göre ödenmesi ,işgörenin bu sözleşme de "kapıcı"olarak anılması,sözleşmede görev ve sorumluluklarının da belirlenmesi uygun olur diye düşünüyorum.
Bu şekilde olması halinde, bu iş ilişkisinde İş Kanunu M.110 ile ilgili yönetmelik ve diğer hükümleri uygulanır.

Ynt: Gündelik apartman temizliği ve çöp toplama

O hanımefendi , apartman temizliği yaptığı 1 gün dışında ve çöplerin toplandığı saatlerin dışında kalan zamanlarda apartmanı9nızda bulunmaya devam ediyor mu?

Apartman Temizliği ve Cop alma

Merhaba arkadaslar,
size bir konu danısacagım Apartmanımızda uzun sure calısan kapıcımızı karsılıklı anlasarak iş akdine fest ettik.Kat gorevlimiz dısarda baska sirkette calısmaya basladı bu arada da kapıcı dairesinde oturmaya devam etti.haftada 1 gun temizlik ve aksamları copleri alma karsılıgında apartmanca elektrik, su, ısınma, dairede oturma ve cuzzi bir rakkam odeme yapıldı kendisine ancak 1999 yılından beri devam ettiginde karsılıklı bir iş akdi bulunmuyor 1,5 yıl once esınden ayrıldı eşi ve 2 cocugu dairede kalarak bu goreve devam ettibu işlerin dısında dısarda temizlik vs vs işlere gitmesine karısılmadı birde bazı yerlerde sigortasının odendigini duyuyorduk. Simdi bu durumda iken elektrik ve suyunu ayırmak istedik kendiniz odeyeceksiniz diye soledik bunu yaparsak bizi sgk sigortasız calıstırdımızı beyan ederek sikayet edecegini soluyor biz bu durumda ne yapabiliriz tavsiyeniz nedir.sikayet edilirsek haklı cıkabilirmi

merhaba benzer bir durum bizdede var ancsk bizde kişi gorev zamanını kendi belirliyor ve dısarda temizlik vs vs gibi islerde calısıyor apartmanda durmuyor

Elimdi aynı konuyu yargıya taşımış 3 mükellef var. Çıkan sonuç şöyle ; Apartmanlarınızda çalışan görevliler, mesken olarak apartmanı kullansada, kullanmasada sigorta yaptırmanız gerekir. Ancak belirli günlerde ve saatlerde geliyor ise part-time çalışma sözleşmesi yaparak bunu belgeleyebilir ve eksik gün belirterek çalıştığı saatleri karşılığı gün kadar sigortasını yatırırsınız. Eğer sözleşmenizi bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne ibraz eder ve bildirgenizde kısmi istihdam bölümünü işaretlerseniz eksik gün bildirim formunu her ay vermeniz gerekmeyebilir.

Sayın mehmetaydın,
kisi mesken olarak da apartman kapıcı dairesini kullanıyorsa bu durumda farklı bir yan olusurmu birde kisi sigortalı olarak baska yerde gozukuyorsa durum degisebilirmi

Sayın mehmetaydın,
kisi mesken olarak da apartman kapıcı dairesini kullanıyorsa bu durumda farklı bir yan olusurmu birde kisi sigortalı olarak baska yerde gozukuyorsa durum degisebilirmi
Hatırladığım kadariyle konut kapıcıları yönetmeliğinin 13 üncü maddesi Danıştay 10 uncu Dairesi tarafından iptal olunduğu,ancak daire sayısı 12 den fazla dolayısıyle "imar mevzuatına göre kapıcı konutu ayrılması zorunlu olan binalarda çalışan kapıcılara konut verilmesi zorunlu, olduğu diğer kapıcılara zorunlu olmadığı,anlaşmaya bağlı olduğu " şeklinde biliyorum
Bu olaya ilişkin ise bu zamana kadar kat malikleri(ve yönetici)tarafından itiraz olmamış olduğuna göre,konutun kapıcıya tahsis edilmş olduğu anlamı doğar mı burada tereddüdüm var,başka yerde sgortalı olması durumu bu kimsenin kısmi süreli olarak çalıştığını gösterir ise de bu yönün de dikkate alınarak karar verilmesi uygun olur diye düşünüyorum,yani tam zamanlı olarak çalışmıyor(OYSA EN ÖNEMLİ NOKTA KAPICININ SGORTASIZ ÇALIŞTIRILIYOR OLMASIDIR)

Sayın kankus

kişinin mesken olarak apartman kapıcı dairesini kullanıyor olması iş kanunu açısından farklılık arzetmiyor. Eger görevli başka bir binada ikamet edip, sizin binada belirli zamanlarda (günün belirli bir kısmında veya haftanın belirli günlerinde )temizlik ve diğer hizmetleri yapıyorsa kısmi istihdama girer ve eksik gün ile bildirme hakkınız doğar. Bu kişinin başka bir işyerinde sigortalı olması da sizin açınızdan farklılık arzetmez. Ancak apartmana ait görevli dairesini kullanırsa, kendisini tam gün sigortalı olarak göstermenizi isteyebilir. Bu konuda yargıda pek çok örnek var.

Sn.kankus,
aynı konuyu pek çok başlık altında tartışmaya açarak, aslında konu bütünlüğünün sağlanmasını zorlaştırdığınızın farkındamısınız?
1den fazla başlık altında sizin aynı sorunuza cevaplar verilmeye çalışılıyor farkındaysanız.

sayın keremcem bakınız bu konuyu ben acmamısım sadece bir soru ilavesinde bulunmusum üstelik acyıgım konu baslıkları farklı kanun iceriginde yer alıyor iş mevzuatı icerisinde acılan konunun sgk mevzuatı kapsamında da incelenmesi farklı sonucları olabilir ancak bu baslık altında konuyu ben acmadım dikkatınize

sayın keremcem bakınız bu konuyu ben acmamısım sadece bir soru ilavesinde bulunmusum üstelik acyıgım konu baslıkları farklı kanun iceriginde yer alıyor iş mevzuatı icerisinde acılan konunun sgk mevzuatı kapsamında da incelenmesi farklı sonucları olabilir ancak bu baslık altında konuyu ben acmadım dikkatınize
Sn.kankus haklısınız bu konuyu siz açmamıştınız, ama bu durum;
sizin apartmanınızda çalışmakta olan sizin kapıcınızla ilgili sorunu ;
http://forum.alomaliye.com/sgk-mevzuati/43443-gundelik-apartman-temizligi-ve-cop-toplama.html
http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/47287-apartman-gorevlisi-hakkinda.html
http://forum.alomaliye.com/sgk-mevzuati/47286-apartman-temizligi-ve-cop-alma.html
başlıkları altında tartışıldığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor değil mi?
Sadece hep birlikte bu tarz noktalara da dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatmak istedim.

Sayın kankus

kişinin mesken olarak apartman kapıcı dairesini kullanıyor olması iş kanunu açısından farklılık arzetmiyor.
.

Sn.MEHMETAYDIN

Malumunuzdur ki 4857/110 dayanak tutularak yürürlüğe konulan "Konut Kapıcıları Yönetmeliği"nin 13 üncü maddesi "konut kapıcısı ve tahliyesi"konusu ile ilgilidir.
Sgortalılık konusu dışında ,olayımız açısından değerlendirme yapıyor iseniz;(ileti sahibi bu şartlarda çalışan kapıcının kısmi çalışma ve başka işyerinde sgortalı olması, bu dairede de ücret vermeksizin oturuyor olması karşısında " farklı bir yan oluşurmu"diye soruyor)siz bu açıdan mı farklılık arzetmez diyorsunuz?(benim düşüncem, ortada sözleşme yada ayrıca bu konutun kapıcıya tahsisine ilişkin belge olmaması karşısında kapıcının bu dairede oturması/oturuyor olmasına kat maliklerinin örtülü olarak onay vermiş olduğu anlamını çıkarıyorum.)