zirve

Günlük işçilerin ssk girişleri hak.

Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
57
Selamlar...

Temizlik hizmetleri veren bir limited şirket pazar günleri günlük yevmiye ile işçi bulup bir fabrikaya temizlik hizmeti veriyor.Günlük işçiden kastım hal önlerinde bekleyen insanlar,yani daha önceden isimleri belirleyip cuma gününden SSK ya giriş yapmamız söz konusu olmuyor.
Bu günlük işçilere ödediğimiz bedeller için gider pusulası düzenlememizde bir sakınca varmı.Vergi mevzuuatı açısından bi sakınca olduğunu sanmıyorum ama olası bir iş kazası durumunda şirketimizin sorumluluğu olduğu aşikar.SSK nın bu tarz günlük işçilere 1 günlük de olsa giriş verebilmemiz ve sosyal güvence altına alabilmemiz için bi uygulaması varmı. Cevap verirseniz çok memnun olurum.İyi çalışmalar..
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
304
Sayın Arkadaşım,

Şirket temizlik hizmetleri veren şirket olduğuna göre bu personelin SSK lı olması gerek cam silerken düşerse çok kötü olur .Aslında bu şirketten hizmet alan fabrikalarında bu çalışanların SSK lı olup olmadıüğını sorgulamaları gerek.Onlarada bu sorumluluğun içine girerler.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın R.Sema Sinangil`e katılıyorum. Şirketin kendi bünyesinde sigortalı olarak çalışması gerekir.Ancak leonard herhalde sigortalı çalışanların haricinde belli zamanlarda ihtiyaç duyulduğundan dolayı amele pazarından veya herhangi bir yerden alınarak çalıştırılmak zorunda kalınan işçiler için sorduğunu düşünerek , bunun yapılmasının zor olduğunu düşünüyorum.

Aynı şekilde malın indiriminde kullanılan, amele pazarından alınan işçilere yaptığımız gider pusulasında bir farkı olmadığı düşüncesindeyim.

Bunlara yapılması gereken gider pusulası ile ücretlerini ödemeniz ve gerekli kesintileri yapmanızdır.
 

Benzer konular

Üst