fonradar

Güvenlik Vardiya Sistemi

Şu an mevcut sisteme göre vardiya şöyledir vardiyalarda 2şer kişi olarak ;
İstirahat 08-20 20-08
A - B C - D E - F
E - F A - B C - D
C - D E - F A - B
A - B C - D E - F

Bu şekilde 12 saat çalışma 24 saat dinlenme olarak çalışmaktalar, Fakat elemanların talepleri aşağıdaki gibi olmasını istiyorlar 4 gün çalışıp 2 gün istirahat şeklinde. özel güvenlik hizmet sözleşmesi şu an mevcut vardiya sistemini öngörüyor 12 saat mesai 24 saat dinlenme. Buna göre güvenlikçilerimizin talepleri doğrultusunda vardiya sistemini değiştirmemiz işverenliği yasa ve kanunlar açısından sıkıntıya sokarmı ?

İstirahat 08-20 20-08
A - B C - D E - F
A - F B - C D - E
E - F A - B C - D
E - D F - A B - C
C - D E - F A - B
C - B D - E F - A

Ynt: Güvenlik Vardiya Sistemi

sn.balmı
SGK mevzuatı bölümünde sn.H.sahin olayında paylaşmıştık,oradaki görüşümü yineliyorum.

yalnız burdaki vardiya sistemi güvenlikle ilgili sözleşmede yazılanda 12 saat çalışma 24 saat dinlenme olarak geçiyor. ve şu anki sistem bu şekilde yürüyor yalnız elemanların talepleri doğrultusunda değiştirmeyi düşünüyoruz. incelediğim kadarıyla bu sistemde sözleşmeye çokda ters gelmiyo ama yinede sizlerin görüşlerini almakta yarar getirir diye düşündüm ve paylaştım.

Sizde biliyosunuz ki esasda mevzuat; günlük 3 posta,herbir postanın günlük çalışma süreside 7.5 saat*6 gün=45 saat,hafta da bir gün h.tatili dir.
Uygulamada hem sizin,hemde işcilerin söylediği uygulamalar mevcut,diğer bir ifadeyle bildirilen ile uygulama farklı,ancak şikayet olmadığı sürece sorun olmuyor,olmadığı içinde doğru gibi algılanıyor.

Sonuç itibariyle her iki uygulamada da haftalık 45 saatlik çalışma süresini aşmıyor, talebinde elemanlardan geldiği göz önüne alırsak bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum ama işide sağlama almak lazım sözleşmeyi yenileyeyim. mevzuatta günlük 3 posta vardır demişiniz bu iki posta olamazmı anlayamadım. 10,5 saat çalışma x 4 = 42 saat haftalık çalışma.

Ben mevzuata göre söyledim.Sizin uygulamanızda çok afaki gözükmüyor,işyerinde kalma üresi 12 saat ,ara dinlenme 1.5 saat, Haftalık çalışmada 45 saati aşmıyor, hafta tatili veriliyor,postaların dönüşüm arası 12 saat den az değil ise ,ciddi aykırılık gözükmüyor.ancak gece çalışması 7.5 saatin üzeri fazla mesai niteliğindedir neden?çünkü orada sınırlayıcı hüküm var

sn.balmı sizin olay daki endişem gece çalışma süresi 7.5 saat den fazla olması yönünden,sorun yaşanabilir(idari para cezası gibi)bu noktayı görüşünüz(zaten postalar değişimli olacak)