fonradar

GV İade Alacağından Mahsup Edilen Vergiler

NUR ARSLAN

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Sayın Meslek Mensubu Arkadaşlarım,

Bağlı bulunduğum ilçenin oda temsilcisi, Ödenecek KDV nin, iade alacağımız Gelir Vergisinden mahsubunun yapılamadığını söylemişti. KDV ödemelerimi şu ana kadar hep nakit ödedim ama mahsup yolu varsa tabii ki tercihim mahsuptan yana olur.....
KDV ödemelerimizi Gelir Vergisi İade Alacağımızdan mahsup edememe gibi bir durum sözkonusu mudur? Sözkonusu ise yasal dayanağı nedir?

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim....

İyi çalışmalar dileklerimle,

Sayın Nru Arslan,
Biz KDV ödemelerimizi GV iade alacağımızdan mahsup ettiriyoruz.Bugüne kadar vergi dairesi hiç reddetmedi. Vergi dairesine EK2 dilekçe ve EK 1 kesinti listesini vererek mahsupları gerçekleştiriyoruz.

Saygılarımla.

sayın nur hanım

gvk 121.mad. Mahsubu yapılan miktar Gelir Vergisinden fazla olduğu takdirde aradaki fark vergi dairesince mükellefe bildirilir ve mükellefin tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı üzerine kendisine ret ve iade olunur.

ayrıca maddenin devamında
Maliye Bakanlığı; iadeyi mahsuben veya nakden yaptırmaya, inceleme raporuna, yeminli mali müşavir raporuna veya teminata bağlamaya ve iade için aranılacak belgeleri belirlemeye yetkilidir.

maliye bakanlığı 252 nolu gvkgenel tebliği ile bbu konuda gerekli açıklamaları yapmıştır.
1.3. Diğer Vergi Borçlarına Mahsup veya Nakden İade

1.3.1. Mahsup Yoluyla İade

Tevkif yoluyla kesilen vergilerin yıllık beyannamedeki mahsuplar sonunda kalan kısmının diğer vergi borçlarına mahsup talebi tutarına bakılmaksızın, inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir.

Bunun için mahsup talebinin dilekçe (Ek: 2 Dilekçe Örneği) ile yapılması ve yıl içinde yapılan tevkifatlara ilişkin tablonun (Ek: l) dilekçe ekinde yer alması gerekmektedir. Söz konusu tablonun daha önce yıllık beyanname ekinde yer almış olması halinde, mahsup dilekçesi yeterli olacaktır. Mahsup dilekçesi ve ilgili tablonun ibraz edilmiş olması kaydıyla, mükelleflerin vergi borçlarına ilişkin mahsup talepleri yıllık beyannamenin verildiği tarih esas alınarak yerine getirilir.

yukardaki hükümleri inceleğinizde mahsup sonrası kalan kısmı vergi borçlarından mahsup edilebileceği acıkca ifade edilmiştir.burdaki vergi borcunda ayrım yapılmamıştır.

sonuç olarak yasal olarak kdvden mahsup etme hakkınız vardır.aksine bir hüküm hatırlamıyorum.

celal elibüyük
smmm-ist

Sayın Arslan,

Sayın Elibüyük ve Sayın Yücel haklıdır.Hatta Vergi Dairesine ödenecek tüm borçlarınıza (Trafik Para Cezasından Tutun Harçlara kadar) mahsup yaptırabilirsiniz.Sadece Yıllık Beyannamenin verilerek iade tutarının kesinleşmesi lazımdır ve diğer tüm vergi borçları için mahsup talebine dahi gerek kalmadan mahsubun yapılması gerekmektedir.

Sanırım bir anlaşılma var meslektaşımız yıl içerisinde yapılan kesintilerin (yıllık beyanname verilmeden) geçici vergiden mahsubu gibi KDV'den mahsup edilemediğini kasdetmiş olmasın.Zira yıl içerisinde doğan KDV'lerinin ödeme süreleri Yıllık beyanname verme süresinden önce gelmekte aradaki zaman için gecikme zammı işlemektedir.

sayın nur hanım..

bence v d tarafından yanlış anlaşıma var.alacagınız olan herhangi bir vergiye bütün vergi borclarınız mahsup edebilirsiniz.Bırakın sadece kendi şirketinizin vergi borçlarını mal ve hizmet alımı yaptıgınız diğer firmaların bile vergi borçlarını(ki bu sizin diğer grup şirketleriniz olabilir) iade alacagınız vergiye masup edebilirsiniz.
ben bunu heray iade k d v dosyası hazırlaken yapıyorum ve mahsuplarında gerçekleşiyor.
herhangi bir problem çıkmadı ..
iyi çalışmalar

92 yılından beridir SM olarak çalışmaktayım.

İlk kez 2003 ve 2004 yılları için mahsup istedim...Daha önceleri için ben mahsup isterim, Vergi dairesi beni incelemeye alır diye düşünüyordum.

Fakat bir çok arkadaş alınca ben de mahsup dilekçeleri ile 2003 ve 2004 yıllarından ödenecek KDV,stopaj vs. tüm vergilerime mahsup talebinde bulundum ve gayet de güzel oldu...Bazen geç işlem yapılıp Ödeme emri gelse de idare ettik.

Fakat bu sene bilin bakalım ne oldu?...

Evet önce 2004 yılı için defter ve belgelerim Müfettiş tarafından istendi.
Herhangi yanlış veya sahte fatura kullanımım yok, Vergi dairesi ile herhangi bir ihtilafım ve vergi borcum bile yok.Genel olarak muhasebeciler inceleniyor diye biz de çağrıldık.

Sonuçta 2004 yılı için 8.000,00 YTL matrah takdir edildi ve geçmişe dönük ay bazında bazı gider faturalarım kabul edilmeyerek KDV ve YGV matrahımdan çıkarttırıldı..

Bir ay geçmeden bu sefer 2003 yılı için defter ve belgelerim istendi...Sonuç gene aynı..Bazı giderlerinizi kabul edemeyeceğiz...Geçmişe dönük giderleri çıkartıp yeniden beyanname verin diyorlar..

Yani astarı yüzünden pahalı oldu derler ya...Aynen öyle oldu..
Hay elim kırılsaydı da mahsup talep etmeseydim dedim.
Korktuğum başıma gelmişti...

Şimdi mahsup yaptırdığım miktarlardan daha çok maddi ve manevi külfete girdim.
Geçmiş yıllara ait yeniden beyannameler hazırla,Usulsüzlükler için 376 yaz, sürekli VD. git gel. Sabıkalı Muhasebeci durumuna düş...

İş mi bu yani..Benim suçum hakkım olan mahsup talebinde bulunmak mı?...Belirttiğim bu iki sene haricinde başka yılara inceleme istense kendimde suç arayacağım. Tesadüfün bu kadarı da biraz fazla herhalde.

Her neyse ben sizleri vazgeçirmek için değil, yaşadıklarımı anlatmak ve sizlere yol gösterici olmasını sağlamak amacıyla yazdım bunları..
Önümüzdeki sene, 2005 için nasıl mahsup talebinde bulunayım ben şimdi?...

Herkeseiyi çalışmalar...

focus.

Sayın Focus,

1992 yılından bu yana mahsup istemediniz, peki iadelerinizide almadınızmı?

Mahsup için inceleme yapan iade için haydi haydi inceleme yapar.İnceleme yapıldığında eğer yapılanları haksız buluyorsanız yani gelir ve gider kayıtlarınız doğru ise yargıya gidip "haksız" tarhiyatları terkin ettirebilirsiniz.

Günaydın,
Son 3 yıldır bütün borçlarıma mahsup yaptırdığım gibi nakit iade de alıyorum.Bir sorun çıkmadı.Mahsup işlemlerimi yapıp kalan miktarı verdiğim banka hesabına havale yapıyorlar.Memurların bu işlemleri çok yavaş yapması dışında sıkıntı yaşamadım.

İyi çalışmalar dilerim..

Sayın Focus,

Bizim defterlerimizde inceleniyor.Vergi dairesi SM makbuzlarımızın ve gider faturalarımızın listesini istiyor.İncelemede haksız tarhiyat yapıldığından eminseniz vergi mahkemesine müracat edin. Eminim kazanırsınız.

Saygılarımla.

Sayın Nur Hn.

Gelir vergisi iade alacağınızdan , Vergi dairesine olan tüm borçlarınızı
dilekçe ekinde, iade tutarı ve mahsup edeceğiniz vergi borcunuzla ilgili ayrıntılı dilekçe ile mahsup edebilrsiniz.
Vergi dairelerinin bürokratik işlemleri dışında herhangi bir risk yoktur.

Sayın Focus' un söylediği 2003 ve 2004 yılı mahsupdan dolayı incelemeye gitme olayı, bizimde başımıza geldi ,tamamen idarenin vergi gelirlerini arttırmak amacıyla yaptığı bir incelemenin sonucudur.Dikkat edilirse vergi idaresinin bizede sayın focusa da her iki yıl için önerdiği çözüm aynıdır.
Sonuçta idare vergi gelirlerini hiçte uygun olmayan bir yolla arttırmayı başarmıştır. :cry:

ercan74 Smmm

mahsup

Sayın Nur Hn.

Gelir vergisi iade alacağınızdan , Vergi dairesine olan tüm borçlarınızı
dilekçe ekinde, iade tutarı ve mahsup edeceğiniz vergi borcunuzla ilgili ayrıntılı dilekçe ile mahsup edebilrsiniz.
Vergi dairelerinin bürokratik işlemleri dışında herhangi bir risk yoktur.

Sayın Focus' un söylediği 2003 ve 2004 yılı mahsupdan dolayı incelemeye gitme olayı, bizimde başımıza geldi ,tamamen idarenin vergi gelirlerini arttırmak amacıyla yaptığı bir incelemenin sonucudur.Dikkat edilirse vergi idaresinin bizede sayın focusa da her iki yıl için önerdiği çözüm aynıdır.
Sonuçta idare vergi gelirlerini hiçte uygun olmayan bir yolla arttırmayı başarmıştır. :cry:

ercan74 Smmm