fonradar

Haczin Diğer Gayrimenkullere Aktarımı Hk.

Merhaba iyi çalışmalar hepinize.Ben yaklaşık 15 yıldır işletmeciyim.Her işletmenin olduğu gibi benimde sıkışık olduğum zamanlar ve birtakım borçlarım olmuyor değil.zaman zaman geç tahakkuk ettiriyorum vergi borçlarımı bazen bi kaç ay sürebiliyor bu zaman.Bu vadesi geçmiş borçlarımdan ötürü şu an adıma kayıtlı 3 adet otomobilden en eski tescil tarihli olan aracımın üzerinde vergi dairesinden konulmuş haciz gözüküyor.Bundan 2 ay önce bu araç ile kaza yaptım ve perte çıktı araç.şimdi aracı trafikten çekicem çekme belgesi alıcam lakin vergi dairesinin koyduğu hacizden ötürü işlem yapamıyorum.Bugün mükellefi bulunduğum dairenin müdürü ile görüştüm ve sual ettim bu araçtan ticari hiçbir çıkarım yoktur,adıma kayıtlı hiçbir hak mahrumiyeti bulunmayan 2 aracım daha var onların herhangi birine koyun haczi bu sorunlu hurdadan kaldırıp olmazmış öyle şey illegalmiş yaptığı yapanıda şikayet edermiş ankaraya e dedim o zaman vergi borcumun toplamının yarısını ödeyim şu an gücüm bu kadar kalanınıda taksitlendirelim nezdinizde yok kabul etmiyorum işinize gelirse gibi söylemler ile karşı karşıya kaldım.Bu karşılaştığım durum hakkında görüşlerinizi merak ediyor ve saygılar sunuyorum..

Vergi dairesi müdürü maliyenin alacağını koruyayım derken perte çıkan aracın değerinin düştüğünü, belkide maliyenin alacağını karşılamayacağını göz önüne almayıp işgüzarlık yapmış. Mantıklı düşünüp haczi, değeri daha yüksek bir araca aktarması daha doğru olurdu. Durumu anlatan bir dilekçe ile başvurun diyeceğim ancak dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmakta var. Yani ikinci aracınıza da haciz uygulayıp, birinci araçtakini kaldırmayabilirler. İkna edemiyorsanız bu durumda kalsın...

Bencede Vergi Dairesi Müdürü vergi alacağını bir an önce ve nakit olarak almaya çalışmaktadır. Bende bundan birkaç yıl önce yaşadım bu sorunu fakat kasko değerini baz alarak şirkete ait başka araçlara devrini yaptılar. Ben gerekçe olarak hacz üzerinde olan aracın eski olduğunu bakımlarının ağır maliyet doğurduğundan satacağımızı belirtmiştim.
Durumunuzu belirten detaylı bir dilekçe ile başvurun şifaen değil.

İlinizdeki vergi dairesi başkanlığına (yok ise defterdarlık) sorununuzu/şikayetinizi iletin. Oradan da olumlu sonuç alamaz iseniz Maliye Bakanlığı'na şikayet dilekçesi yollayabilirsiniz.